Co warto wiedzieć przed zakupem szafy RACK i akcesoriów?

Szafa rackowa służy do przechowywania osprzętu – okablowania, listw zasilających, węzłów oraz wszystkich urządzeń wykorzystywanych w serwerowniach. Mowa o sprzęcie, który jest niezbędny wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi sprawne i bezpieczne zarządzanie oraz przechowywanie elementów ze struktury informatycznej bądź telekomunikacyjnej. Co warto wiedzieć przed zakupem szafy rackowej, a także najczęściej wybieranych akcesoriów?

Szafa rackowa – zastosowanie

Szafy rackowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w branżach informatycznej i telekomunikacyjnej. To w nich przechowywane są wszystkie urządzenia, okablowanie oraz rozmaite akcesoria, które decydują o poprawnym działaniu całej sieci.

Szafy rack pozwalają na przechowywanie wymienionych elementów w sposób uporządkowany. Dzięki nim można liczyć na łatwy dostęp do poszczególnych urządzeń, a także dokonanie niezbędnych modyfikacji w całym systemie. W szafie rack wszystkie urządzenia i akcesoria są zabezpieczone zarówno przed zabrudzeniem czy działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed dostępem osób niepowołanych.

Szafy rack – co umieszcza się we wnętrzu

We wnętrzu szafy rack umieszcza się serwery, urządzenia sieciowe oraz okablowanie strukturalne. Jest tu również miejsce na elementy należące do pasywnych i aktywnych systemów teleinformatycznych. Ponadto akcesoria i urządzenia dodatkowe, takie jak panel krosowy – krosownica, która służy do zakończenia kabli skrętkowych. Należy ona do pasywnych komponentów okablowania strukturalnego. Dzięki niej możliwe jest podłączenie sprzętu aktywnego.

Szafa rack 19 – najważniejsze parametry

Szafa serwerowa rack posiada określone wymiary – szerokość oraz wysokość. To właśnie te parametry należy mieć na uwadze podczas wybierania szafy rack.

Wysokość określana jest za pomocą jednostek U, gdzie 1 U odpowiada 4,445 cm. W przypadku użytkowników prywatnych, do przechowania sprzętu dla jednej osoby, zazwyczaj wybiera się szafę o wysokości 12 U.

Drugi parametr to wspomniana szerokość, która jest wyrażana w calach. Wśród najpopularniejszych modeli są szafy o wymiarach 10, 19 i 21 cali. Szafa rack 19 należy do modeli najchętniej wybieranych, ponieważ jest w stanie pomieścić większość najważniejszych elementów systemu teleinformatycznego.

Patch panel – co to takiego?

Patch panel, to inna nazwa wspomnianego już panelu krosowego (określanego również mianem krosownicy). Zadaniem tego elementu jest w głównej mierze efektywne zarządzanie kablami. Panel krosowy to urządzenie pasywne, które posiada wiele portów.

Panel krosowy – zalety

Panel krosowy pozwala na uporządkowanie dużej liczby kabli. To zaś oznacza możliwość dokonania późniejszych modyfikacji w systemie. Ponadto kable zyskują na ochronie przed uszkodzeniami, ponieważ panel krosowniczy zmniejsza promień ich zgięcia.

Panel krosowniczy – czy jest niezbędny?

Aby szafa rack była w pełni funkcjonalna i odpowiadała na wymagania danego systemu teleinformatycznego, musi być właściwie wyposażona. Wśród wielu niezbędnych elementów znajduje się również panel krosowniczy.

Choć omawiane szafy rack wybierane są w pierwszej kolejności do serwerowni, swoje funkcje spełniają również wtedy, gdy w grę wchodzi stworzenie skutecznego monitoringu Wi-Fi. Zapoznaj się z artykułem Dlaczego warto postawić na zestaw monitoringu Wi-Fi? i sprawdź, do czego w tym przypadku przyda się funkcjonalna szafa rack.