W jaki sposób produkowane jest szkło?

2 min czytania
W jaki sposób produkowane jest szkło?

W jaki sposób produkowane jest szkło?

Szkło, jest niezwykle cennym materiałem, wykorzystuje się go między innymi w przemyśle budowlanym oraz dekoracyjnym. Człowiek wykorzystuje szkło od bardzo dawna. Ma bardzo wiele zastosowań, między innymi: stosowane jest w optyce, motoryzacji czy elektronice. Bardzo istotne jest to, że posiada zdolność przepuszczania promieni słonecznych. Jak dokładnie, wygląda proces powstawania szkła?

Proces powstawania szkła

Do powstania szkła, niezbędne są wapień, piasek kwarcowy oraz soda, dodatkowo jeszcze środki barwiące, klarujące i mącące. Większość składu masy, stanowi piasek kwarcowy, co czyni go najważniejszym składnikiem. W produkcji, coraz częściej wykorzystywana jest powstająca z recyklingu, stłuczka szklana. Co pozwala w dużym stopniu, zaoszczędzić naturalne zasoby, a poza tym znacznie ogranicza to zużycie energii. Produkt, wytworzony z użyciem stłuczki, w niczym nie jest inny od tego, który wykonany jest całkowicie z naturalnych surowców. Niezwykle ważna, jest segregacja odpadów w prawidłowy sposób. W Polsce, wciąż bardzo mało odpadów szklanych trafia do recyklingu.

Jak przebiega proces produkcji szkła, krok po kroku:

  • pierwszym etapem jest prasowanie masy szklarskiej,
  • następnie jest ciągnięta,
  • po ciągnięciu, poddawana jest walcowaniu,
  • końcowym etapem jest proces wytłaczania w formach.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje szkła?

Szkło, możemy podzielić na kilka rodzajów - jedne nadają się na szklanki, inne na kabiny szklane Warszawa, a jeszcze inne na żarówki czy też lampy. W budownictwie, używane jest szkło okienne. W odróżnieniu od szkła barwionego bądź nie przezroczystego, szkło okienne jest przeźroczyste. Szkło hartowane, odporne jest na wszelkie zmiany temperatur - produkowane są z niego na przykład żaroodporne naczynia. Do szyb samochodowych, używane jest szkło klejone. Na elewacji, układane jest szkło refleksyjne.Szkło, może mieć również właściwości elektroprzewodzące. Ze szkła, produkowana jest wełna szklana bądź szklane włókna.

Szkło ręcznie formowane

Nadal istnieją zakłady, które ręcznie formują szkło. Dzięki tej metodzie, mogą powstać niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju produkty, możemy uzyskać kieliszki czy szklanki o nietypowym wyglądzie, odzwierciedlające artystyczne wizje, takich form nigdy nie uzyskamy szkłem forowany w automatyczny sposób. Materiał, którego używa się do produkcji w obu przypadkach jest podobny, jednak sam proces znacznie się różni. Proces powstawania szkła ręcznie formowanego, jest znacznie bardziej czasochłonny. Dzięki temu, że szkło oznaczane jest mianem handmade, kupujący ma pewność, że staje się posiadaczem niepowtarzalnego naczynia, którego nikt inny nie posiada.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf