Wczoraj zostały przeprowadzone działania pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Policjanci z otwockiej drogówki oprócz laserowych mierników prędkości i nieoznakowanych radiowozów wykorzystali także policyjnego drona, za pomocą którego ujawnili między innymi nieprawidłowe zachowanie kierującej fiatem. Kontrola drogowa dla 19-latki zakończyła się mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 12 punktów karnych.

Wczoraj nad otwockimi ulicami latał policyjny dron. Urządzenie wspomogło pracę miejscowej drogówki, która skupiała się na obserwacji nieprawidłowych zachowań kierowców w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

Obserwację przy wykorzystaniu nowoczesnego bezzałogowego statku powietrznego przeprowadzono między innymi na skrzyżowaniu ulicy Andriollego z ulicą Powstańców Warszawy. Niestety, nie zabrakło kierujących, którzy zlekceważyli przepisy drogowe. W ciągu zaledwie kilku minut kamera policyjnego drona zarejestrowała, jak kierująca fiatem nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej wchodzącej na pasy. Wówczas wobec 19-latki, która była nieświadoma nadchodzącej kary, patrol wydziału ruchu drogowego natychmiast podjął interwencję. Na kobietę, która popełniła wykroczenie został nałożony mandat karny w kwocie 1500 złotych i 12 punktów karnych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą zostać otoczeni szczególną troską. W związku z tym otwocka Policja w ramach działań dedykowanych bezpieczeństwu pieszych, przede wszystkim intensyfikuje działania wobec kierujących pojazdami, którzy naruszają prawa pieszych, w tym zwłaszcza na oznakowanych przejściach dla pieszych. Do wczorajszych takich działań zaangażowani byli wszyscy policjanci pionu prewencji. Mundurowi łącznie ujawnili blisko 50 wykroczeń w ruchu drogowym, a ponad 31 naruszeń prawa to nieprzepisowe zachowania kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Policjanci na kierujących nałożyli 34 mandaty karne, 12 kierowców pouczyli, a wobec 3 skierowali wnioski o ich ukaranie do sądu.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że na drodze liczą się sekundy, a chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią.

To, że nie widzimy policji, to nie znaczy, że policja nie widzi nas. Policjanci podczas prowadzonych działań coraz częściej wykorzystują drona, gdyż to narzędzie dzięki swojej mobilności oraz wszechstronności zastosowania pomaga jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

mł. asp. Paulina Harabin/mw