Jak wybrać biuro rachunkowe w Warszawie? Odpowiedź może was zaskoczyć!

Wielu przedsiębiorców nie ma czasu na samodzielne zarządzanie wszystkimi dokumentami o charakterze fiskalnym. Polski system prawny uchodzi za dość niestabilny i skomplikowany, dlatego też lepiej dmuchać na zimne i skorzystać z pomocy fachowców, czyli firm świadczących usługi rachunkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Mimo tego, że zakres działania tych firm bywa niezwykle szeroki, to można wskazać na zaledwie jeden akt prawny, który definiuje zakres działania takich działalności. Mowa o Ustawie o Rachunkowości, a dokładniej o artykule 76 tego dokumentu.

Warto zwrócić uwagę na to, że każda osoba, która prowadzi biuro rachunkowe, jest prawnie zobowiązana do zawarcia dodatkowej umowy OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzeniem firmy. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla klientów — gdyby księgowa popełniła błąd, który będzie nas sporo kosztował, można domagać się odszkodowania na drodze formalno-prawnej.

Zakres działania tych firm jest niezwykle szeroki. Można jednak wskazać na szereg punktów wspólnych, które oferuje większość działających profesjonalnych biur rachunkowych w Warszawie.

Są to m.in.:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • prowadzenie ryczałtowanej ewidencji przychodów,
  • przygotowywanie i wypełnianie deklaracji podatkowych, w tym: CIT, PIT, VAT.

To dość podstawowy model prowadzenia działalności, który coraz częściej jest poszerzany o usługi dodatkowe. Można tu wskazać na przykład na biura rachunkowe online, które podczas pandemii i lockdownu przejęły obowiązki działów kadr.

Z legislacyjnego punktu prawa nic nie stoi na przeszkodzie, by wynajęta przez nas firma obsługiwała także i rozliczenia pracownicze. Wymaga to oczywiście przekazania dodatkowych informacji oraz zapewniania należytej ochrony danych osobowych załogi. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla firm, które dążą do optymalizacji kosztów — podzlecenie tego zadania może być o wiele tańsze, niż zatrudnianie na podstawie umowy o pracę kilku osób.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Zanim podejmiemy decyzję, dobrze byłoby dokładnie przeanalizować rynek. Pomoże w tym taka usługa, jak ALEO.com. To wyszukiwarka firm, dzięki której szybko znajdziemy księgowych lub wyspecjalizowane biura rachunkowe, które znajdują się w naszej okolicy. Z poziomu strony można też szybko sprawdzić ich dane teleadresowe oraz zapoznać się z opiniami klientów.

Szczególnie trzeba docenić te przedsiębiorstwa, które nie mają sztywnej oferty usług, ale są elastyczne i mogą zaoferować nam spersonalizowane rozwiązania. Zupełnie inaczej wygląda przecież prowadzenie księgowości informatyka, który pracuje na JDG, spółki z ograniczonej odpowiedzialnością, czy dużej spółki akcyjnej.

Nie tylko cena. O czym jeszcze pamiętać?

Zgodnie z raportem International Tax Competitiveness Index (ITCI), Polska zajmuje drugie od końca miejsce w rankingu państw zrzeszonych w OECD. Oznacza to, że nasz system podatkowy jest skomplikowany, zawiły i nieprzyjazny dla przedsiębiorców. Polski Ład raczej nie poprawił tej opinii.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy firma jest na bieżąco z kluczowymi aktami prawnymi. Dobrze byłoby też, gdybyśmy mogli wytypować księgowość z polecenia. Jeśli znajoma, godna zaufania osoba, jest zadowolona z cen, wiedzy i zakresu usług biura rachunkowego, to jest dość prawdopodobne, że i my skorzystamy na takiej współpracy.