Oferty pracy w IT – jak znaleźć zatrudnienie?

Branża IT daje wiele możliwości rozwoju, dlatego zainteresowanie pracą w tym sektorze cały czas jest bardzo duże. Kandydatów zachęcają spore szanse zarobkowe i szerokie możliwości. Zawodów jest całe mnóstwo, ale kluczem jest znalezienie czegoś dla siebie i pierwszej pracy w branży. Jak to zrobić?

Co można robić w IT?

W IT co chwilę pojawiają się nowe potrzeby, a co za tym idzie – nowe zawody. Do najbardziej popularnych należy programowanie, projektowanie stron internetowych czy testowanie. Programiści zajmują się tworzeniem nowych systemów i narzędzi za pomocą języków programowania (np. Python). To dość skomplikowane zajęcie, ale pozwala bardzo dużo zarobić.

Web Designerzy na co dzień tworzą i projektują strony internetowe. Planują, jak mają działać poszczególne witryny i konstruują np. funkcjonalność sklepów online. Odpowiadają także za wygląd stron. Testerzy oprogramowania zajmują się weryfikowaniem poprawnego działania oprogramowań. Testują schematy działań danych narzędzi i znajdują błędy, które trzeba poprawić. Poza tym w IT można zajmować się m.in. cyberbezpieczeństwem, tworzeniem aplikacji, testowaniem gier czy informatyką.

Gdzie znaleźć ogłoszenia pracy w IT?

Najwięcej ogłoszeń o pracę w tej branży znajduje się w dużych miastach. Oferty pracy IT w Warszawie to całe mnóstwo szerokich możliwości rozwoju i szansa dla kandydatów na każdym poziomie. Na portalu No Fluff Jobs można wyszukać stanowiska dla Juniorów, Midów i Seniorów. Da się je filtrować m.in. ze względu na wykorzystywane w pracy narzędzia czy tryb działania (zdalny, hybrydowy, stacjonarny). Zaletą tej wyszukiwarki jest to, że przy każdej ofercie znajduje się informacja o tym, ile można zarobić na danym stanowisku.

Pracownik IT – predyspozycje

Aby zacząć swoją przygodę z IT, trzeba mieć zarówno umiejętności praktyczne, jak i niezbędne do pracy cechy miękkie. Charakter osoby ubiegającej się o posadę decyduje o tym, czy będzie ona odpowiednia na stanowisko i czy poradzi sobie z powierzonymi zadaniami. W IT trzeba być kreatywnym, sumiennym, asertywnym i otwartym na ludzi. W programowaniu czy projektowaniu witryn internetowych kreatywność wyróżnia najlepszych pracowników spośród tych przeciętnych.

Sumienność pozwala wykonywać swoje zadania dokładnie i dobrze. W przypadku testowania oprogramowania to szczególnie istotne, bo tylko sumienny i precyzyjny pracownik jest w stanie wyszukać błędy narzędzia. Asertywność pomaga m.in. w raportowaniu wyników swoich działań i zgłaszaniu nieprawidłowości systemów. Otwartość na ludzi sprawdza się podczas pracy w grupie, która w IT ma miejsce bardzo często, a także w trakcie wystąpień przed klientem czy szefem.

Poza tym do zdobycia pierwszej pracy w IT niezbędne jest rozeznanie w branży i posiadanie podstawowych umiejętności związanych np. z językami programowania. W zależności od stanowiska, na jakie się kandyduje, można nauczyć się obsługi różnych przydatnych systemów. W przypadku testera oprogramowania będzie to np. Jira, a Webmastera kod HTML czy WordPress. Każda osoba w IT musi świetnie znać język angielski. Najlepiej, gdy jest on na poziomie minimum C1.

Zaletą kandydata może być np. certyfikat językowy czy taki świadczący o ukończeniu jakiegoś kursu IT. Warto brać udział w webinarach i szkoleniach, aby na rozmowie kwalifikacyjnej wykazać jak największe zainteresowanie branżą oraz jej znajomość. Trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie najważniejsze informacje zawrzeć w czytelnym CV. W branży IT często wysyła się aplikacje w języku angielskim.

Zarobki w IT

Zarobki w IT to coś, przez co sporo osób decyduje się na podjęcie pracy w tej branży. Nic dziwnego, ponieważ niektórzy pracownicy zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Należą do nich np. doświadczeni programiści. Znawcy kodów programowania już na stanowiskach juniorskich mogą liczyć niekiedy na wypłaty w okolicach 10 tysięcy złotych. Posada mida może dać kilkanaście tysięcy miesięcznie, a Seniora 20-40 tysięcy lub więcej.