Regały magazynowe paletowe czy półkowe

Jeśli mamy w planach budowę lub rozbudowę magazynu, to jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednie jego zaplanowanie. Istotną rolę w tym procesie pełnią regały magazynowe, które będą wykorzystywane do składowania produktów przechowywanych w magazynie. Wybór odpowiednich regałów do naszego magazynu pozwoli nie tylko przechowywać znaczną ilość produktów, ale również ułatwi transport oraz przepływ produktów w magazynie. Nie da się ukryć, że odpowiedni dobór regałów do magazynu znacząco wpływa na wydajność działania samego magazynu.

Regały magazynowe paletowe czy półkowe które wybrać?

Zanim przystąpimy do wyboru regałów należy określić, jaki rodzaj towarów i produktów będziemy chcieli na nich przechowywać. Wśród regałów magazynowych www.unimont.pl wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów:

  • regały półkowe;

  • regały wspornikowe;

  • regały paletowe;

  • regały przesuwne;

  • regały wjezdne.

Dodatkowo regały magazynowe można podzielić na regały statyczne i dynamiczne. Każdy rodzaj regałów magazynowych ma swoje wady i zalety i każdy z nich sprawdzi się w innych sytuacjach.

Już na etapie planowania magazynu należy zastanowić się, jaki rodzaj produktów będzie w nich przechowywany obecnie i jaki może pojawić się w przyszłości. Pozwoli to na określenie, jaki rodzaj regałów sprawdzi się w naszym magazynie oraz dobrać takie regały, których maksymalne obciążenie składowanych towarów pozwoli w przyszłości na rozbudowę. Duża wytrzymałość regałów, to jedna z najważniejszych cech pozwalających na bezpieczne składowanie ładunków w magazynie.

Do najpopularniejszych rodzajów regałów magazynowych należą przede wszystkim:

  • Regały magazynowe paletowe – jest to najczęściej spotykany rodzaj regałów w magazynach, w których towary składowane są przede wszystkim na paletach i w których duży nacisk kładziony jest na elastyczność i łatwą obsługę.

  • Regały magazynowe półkowe – sprawdzą się idealnie w magazynach, w których składowane są drobne produkty różnego rodzaju i w różnych rozmiarach lub w których składowane są luzem duże ładunki o różnych rozmiarach.

  • Regały wjezdne – sprawdzą się w magazynach, w których każdy metr powierzchni jest na wagę złota, gdyż pozwalają one na jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni dzięki eliminacji korytarzy pomiędzy regałami. Regały wjezdne umożliwiają wjechanie wózkiem widłowym do danego regału i pobranie z niego towaru.

Regały magazynowe nowe czy używane

Poznaliśmy już rodzaje regałów magazynowych dostępne na rynku. Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich regałów są odpowiednie ich parametry. Do tych najbardziej istotnych parametrów należą z pewnością rozmiary belki i ramy, nośność pary belek oraz obciążenie na paletę. Równie ważne są również solidne wykonanie i wysoka jakość regałów, gdyż to przekłada się na bezpieczeństwo pracowników magazynowych oraz składowanych w magazynie towarów. Nie da się ukryć, że na magazynach podstawą są regały metalowe. Podczas wybierania regałów zwróćmy również uwagę na takie czynniki jak wytrzymałość konstrukcji, materiał, z którego regał i półki są wykonane oraz możliwość rozbudowy regału w przyszłości.

Przygotowując plan magazynu często zapominamy o tym, żeby zagospodarować całą kubaturę budynku. W tym celu wykorzystuje się podesty magazynowe, na których umieszcza się regały magazynowe. Dzięki zastosowaniu podestów możemy mieć w magazynie kilka pięter regałów, co znacząco zwiększa nasze możliwości jeśli chodzi o ilość przechowywanych w magazynie towarów.

Pamiętajmy o tym, żeby podczas wyboru producenta lub dostawcy regałów magazynowych zwrócić uwagę na to, czy oferują oni również usługi serwisowe. Jest to o tyle istotne, że jeśli dostawca takie usługi oferuje, to z reguły dokonuje on regularnych przeglądów regałów, co pozwala na szybką naprawę regałów w przypadku wystąpienia jakichś uszkodzeń.

Regały metalowe do magazynu

Każdy regał  magazynowy musi spełniać określone normy bezpieczeństwa, dlatego planując rozmieszczenie produktów w magazynie zwróćmy uwagę na to, żeby nie przekraczać maksymalnego obciążenia. Warto wcześniej przeprowadzić odpowiednie wyliczenia i kalkulacje i uwzględnić to podczas wybierania regałów.  

Jeżeli wiemy już, jaki rodzaj produktów będziemy składować w magazynie, to wybierzmy takie regały, które pozwolą na wygodny dostęp do składowanych produktów. Podczas układania towarów na regałach zwróćmy również uwagę na terminy ważności produktów oraz ich rotację. Odpowiednie ułożenie towarów na regałach znacząco ułatwi nam pracę w przyszłości.

Regały paletowe a składowanie towarów na wymiar

Wybierając regały do naszego magazynu nie musimy się ograniczać do kilku dostępnych modeli. Alternatywą są regały metalowe na wymiar, które pozwolą na pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynu. Metalowe regały bez większego problemu można dostosować do każdego magazynu i doświadczony dostawca powinien być w stanie udzielić Ci rady na temat tego, jak dobrać regały do Twojego magazynu, żeby było to najlepsze rozwiązanie. Do czynników, które należy wziąć pod uwagę w procesie planowanie należą przede wszystkim wymiary magazynu i jego układ oraz składowane na magazynie towary.

Na przykład w magazynach, w których składowane są długie ładunki dłużycowe, idealnym rozwiązaniem będą regały wspornikowe, a w magazynach, w których składowane są produkty o dużej rotacji oraz o krótkich terminach ważności dużo lepiej sprawdzą się regały przepływowe. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, to z pewnością znajdziesz odpowiednie regały do Twojego magazynu.