Wielkie zbiorniki do wymagających zadań

Wysoka temperatura, żrące substancje i zwiększone ciśnienie – między innymi w takich warunkach pracują specjalistyczne, chemoodporne zbiorniki o dużej pojemności. To konstrukcje projektowane na indywidualne zamówienie, wykorzystywane przez firmy z niemal każdej gałęzi przemysłu.

Zbiorniki procesowe montuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność czasowego zmagazynowania półproduktów w postaci płynnej albo połączenia dwóch składników w jednorodną mieszaninę. Jednym z przykładów zastosowania tego typu urządzeń są także instalacje na stacji dozowania. Potrzebny materiał jest automatycznie pobierany z zasobnika i dostarczany w wymagane miejsce, a uzupełnienie bufora następuje automatycznie. W ten sposób funkcjonuje na przykład stacja dozowania koagulantu, którą spotkać można chociażby w zakładach oczyszczania ścieków.

Jak powstają zbiorniki procesowe?

Tak jak wszystkie elementy linii produkcyjnej, zbiorniki procesowe muszą spełniać szczegółowe wymagania, określone przez inwestora. Mogą one służyć do gromadzenia i mieszania substancji żrących, różnego rodzaju chemikaliów, kwasów i zasad. Z powodzeniem mogą również pełnić funkcje mieszadeł, po doposażeniu w niezbędne urządzenia pomocnicze. Na bazie zbiorników przemysłowych powstają także specjalistyczne maszyny, dostosowane do wykonywania konkretnych zadań na danej linii produkcyjnej.

Zalety nowoczesnych zbiorników

Dzięki współczesnej technologii – przede wszystkim nowoczesnym materiałom, można pogodzić często skrajne różnie potrzeby. Z jednej strony wysoką wytrzymałość na trudne warunki eksploatacji, a z drugiej niewielkie gabaryty, niską masę i łatwość instalacji. Zbiorniki chemoodporne składające się na instalacje na stacji dozowania produkowane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – to między innymi polietylen o dużej gęstości. Zapewnia to nie tylko wytrzymałość, ale także nie reaktywność, pozwalającą na operowanie z agresywnymi cieczami – na przykład kwasami.