Jeśli odpowiednio zaaranżujesz ogród zimowy, będziesz mógł w nim przebywać niezależnie od pory roku. Czy jesienią, czy zimą, ucieszy Cię przebywanie wśród natury. Tylko do swojego ogrodu zimowego dobierz odpowiednie meble i dodatki.
Ogrody zimowe a oranżerie
Oranżeria to inaczej pomarańczarnia, czyli rodzaj budynku przeznaczonego do uprawy egzotycznych roślin. Dawniej w pomarańczarniach hodowano głównie cytrusy. Dodatkowe budynki przylegające do rezydencji stawiono głównie po to, aby zapewnić egzotycznej roślinności dobre warunki do rozwoju.
Pomarańczarnie cieszyły się dużym powodzeniem na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajdowały się głównie w pałacach, dworach oraz parkach. W tych ostatnich służyły także jako miejsca zabaw — organizowano tam bale i happeningi.
Oranżerię od ogrodu zimowego odróżnia przede wszystkim przeznaczenie budynku. Ogrody zimowe buduje się w celach rekreacyjnych, natomiast oranżerie służą do przechowywania roślinności.
Ogrody zimowe — miejsca do całorocznego wypoczynku
O ogrodzie zimowym dobrze jest pomyśleć jeszcze na etapie planowania rezydencji. To Ty wybierasz jego przeznaczenie. Może to być przytulny salonik, świetlista jadalnia, gabinet czy po prostu miejsce, gdzie po trudach całego dnia odpoczniesz w otoczeniu bujnej roślinności.
Nie bez znaczenia jest także to, od jakiej strony świata zbudujesz swój ogród zimowy. Zależy od tego, na jakie rozwiązania techniczne się zdecydujesz oraz jaki rodzaj wyposażenia i dekoracji wybierzesz. Ogrzewane ogrody zimowe to miejsca, w których wypoczywa się przez cały rok, podziwiając zmieniające się za oknem pejzaże.
Jakie meble sprawdzą się w ogrodach zimowych?
Decydując się na ogród zimowy, dajesz sobie pełną swobodę w jego urządzaniu. Rozwiązania, które nie sprawdziłyby się w klasycznym ogrodzie, tutaj bez problemu zastosujesz.
Postaw zatem na lekkie meble salonowe lub mocne komplety przeznaczone do ogrodu. Te ostatnie wytrzymają nawet duże nasłonecznienie, nie odbarwiając się ani nie niszcząc.
Obecnie w modzie są lekkie meble nawiązujące do estetyki boho. Doskonale sprawdzi się rattan lub technorattan. Oczywiście nie może tu zabraknąć dodatków takich jak miękkie, haftowane poduszki i ciepłe koce lub pledy. Narzuta niedbale zarzucona na sofę, wprowadzi odrobinę artyzmu.
A jeśli wolisz klasykę? Wybierz drewniane meble — mahoniowe, sosnowe lub hebanowe. W takiej stylistyce dobrze zdadzą egzamin kolorowe tekstylia. Ich barwy i faktury poprawią nastrój podczas jesienno-zimowych dni.
Oświetlenie ogrodu zimowego — stworzy niepowtarzalny klimat
Ogrody zimowe to pomieszczenia całoroczne. Zatem jesienią i zimą musisz postawić na dodatkowe źródła sztucznego światła. Przyda się ono, kiedy postanowisz spędzić wieczór w gronie rodzinnym czy zjeść romantyczną kolację z drugą osobą.
Delikatne, rozproszone światło wprowadzi nieco intymności. Zdecyduj się na lampy wiszące, jak i stojące. Te ostatnie postawisz na stole lub umieścisz w innych strefach ogrodu zimowego. Lampiony i girlandy świetlne wyczarują odrobinę magicznego klimatu (który sprawdzi się nie tylko podczas świąt).
Roślinność w ogrodzie zimowym
Na pewno chcesz, aby w Twoim ogrodzie zimowym znalazła się bujna roślinność. Na jakie gatunki warto postawić? Wiele zależy od warunków, jakie panują w Twoim ogrodzie zimowym. Rośliny lubiące ciepło będą się dobrze rozwijały nawet w mocno nasłonecznionym ogrodzie zimowym. Wybierz zatem cytrusy, oleandry, storczyki, paprocie, aloes czy ananas. Jeśli Twój ogród zimowy jest mniej nasłoneczniony, zdecyduj się na filodendrony, skrzydłokwiaty czy figowce. Dobrym pomysłem może okazać się bluszcz, który oplata ściany. Nie wymaga on specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a wprowadza romantyczny nastrój.
Dbaj o swój ogród zimowy, a odwdzięczy Ci się wspaniałą roślinnością. Meble i dodatki to tylko część elementów, które tworzą klimat w pomieszczeniu. Nie zapominaj o kwiatach i krzewach. To dzięki nim możliwy jest pełny wypoczynek wśród natury.