Jakie formalności trzeba wypełnić przed uzyskaniem kredytu hipotecznego?

Decyzja o zakupie domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nowe miejsce na świecie to ogromna zmiana w życiu, ale też niesamowite wyzwanie związane z finansowaniem takiego zakupu. Niestety zaledwie promil Polaków może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania z oszczędności. Dlatego też coraz więcej osób rozgląda się za kredytem hipotecznym i ofertami, jakimi bombardują nas obecnie banki. Jednak warto zdać sobie sprawę, że wnioskowanie o kredyt hipoteczny to szereg formalności. Jakich dokładnie? 

Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny - jak wygląda?

Zacznijmy od samego procesu wyboru interesującej nas oferty. Na ten moment nawet kilkanaście banków kusi nas reklamami telewizyjnymi czy billboardami z obietnicą najtańszego kredytu hipotecznego. Czy to faktycznie prawda? Niekoniecznie. Choć każdy bank w istocie stara się zachęcić nas pewnymi warunkami, to każdorazowo musimy bardzo dokładnie prześledzić całą tabelę opłat i prowizji, by uzyskać syntetyczną informację o całkowitym koszcie kredytu. Czy mamy czas na wizyty w kilkunastu bankach? Raczej nie. Dlatego też jeszcze zanim zaczną się pierwsze formalności, musimy bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, który bank oferuje najlepiej dopasowaną ofertę kredytu hipotecznego do naszych potrzeb, biorąc pod uwagę zarówno kwestie finansowe, jak i poboczne. 

Jakie formalności musimy wypełnić przed uzyskaniem kredytu?

Gdy w końcu znaleźliśmy bank, który oferuje nam najlepsze warunki kredytu hipotecznego, czas na kompletowanie wszystkich istotnych dokumentów, które będą stanowiły przedmiot analizy kredytowej. Dlaczego bank oczekuje od nas różnych dokumentów? By poznać naszą zdolność kredytową i ustalić, czy stać nas na wzięcie sporego kredytu. Dlatego też pierwsza grupa dokumentów dotyczy dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie oraz zarobki. W tym celu bank może wymagać od nas przedstawienia zaświadczenia o źródle zarobków, wyciągów bankowych z ostatnich miesięcy, PIT-37, a także umowy o pracę. Reszta formalności dotyczy ściśle przedmiotu kredytu hipotecznego. W tym celu musimy przedstawić bankowi wycenę nieruchomości, umowę przedwstępną, odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawo własności lub przedwstępną umowę deweloperską, a także pozwolenie na budowę i wypis z ewidencji gruntów, jeżeli planujemy zaciągnąć kredyt na budowę domu. 

Dlaczego wsparcie doradcy kredytowego jest nieocenione?

Jak więc widać formalności związane z uzyskanie kredytu hipotecznego są niezwykle skomplikowane, a wiele osób, szczególnie tych, które nigdy nie miały okazji realizować tak dużej inwestycji, mogą być zniechęcone długim czasem procedowania wniosku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doradcy kredytowego, który zaopiekuje się nami już od samego początku. Wykwalifikowany doradca kredytowy przede wszystkim zaproponuje nam ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Na tym jednak praca pośrednika się nie kończy. Pomoże nam on w wypełnieniu kompletnego wniosku, skompletowaniu wszystkich dokumentów, a także będzie nam doradzał w przypadku wszelkich komplikacji, które mogą mieć miejsce na etapie weryfikacji kredytowej. Jeśli chcemy ułatwić sobie proces uzyskania kredytu hipotecznego, warto zwrócić się właśnie do doradcy kredytowego. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://intuum.pl/doradca-kredytowy-warszawa/