Jak deweloperzy inwestują w osiedlową infrastrukturę?

Deweloperzy konkurują między sobą o uwagę klienta, starając się przyciągnąć przyszłych mieszkańców już nie tylko zapewniając wysoką jakość budowanych przez siebie mieszkań, ale także poprzez osiedlową infrastrukturę. Jakie atrakcje możemy znaleźć przy nowo powstających inwestycjach? Sprawdzamy, co stało się standardem, a co rzeczywiście będzie wyróżnikiem w oczach kupujących.

Zagospodarowanie przestrzeni między budynkami

Informacje o tym, w jaki sposób deweloper zagospodaruje teren na zewnątrz budynku znajdziemy w prospekcie informacyjnym inwestycji. Wizualizacje mogą być pomocne, natomiast nie są dla dewelopera wiążące. Aktualnie najczęściej spotkamy się z uporządkowanym patio z alejkami, ławeczkami, ogrodzonym terenem, bardzo często znajdziemy też plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców i specjalne miejsce na wózki i rowery. Wielu deweloperów stawia na zapewnienie mieszkańcom dostępu do terenów zielonych, proponując liczne nasadzenia roślin wokół budynku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że im więcej wymagającej pielęgnacji zieleni, tym wyższy czynsz będą płacili przyszli lokatorzy – to oni będą bowiem obciążeni kosztami pracy ogrodnika.

W wielu inwestycjach deweloper przewiduje także miejsca na lokale usługowe, dzięki czemu przyszli lokatorzy mają ułatwiony dostęp do sklepów i usług. Zdarza się, że w powstają specjalne przestronne lokale z myślą wyłącznie o przedszkolu czy żłobku. Lokalizację inwestycji np. dewelopera Dom Development można zobaczyć tu: https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/dom-development-sa-955/.

Przy zakupie mieszkania warto też zapytać, w jakiej odległości od naszego budynku powstaną kolejne etapy inwestycji. Może się zdarzyć tak, że kolejne bloki będą rozplanowane tak, że pomiędzy nimi pozostanie niewiele wolnej przestrzeni. Prawo budowlane przewiduje bowiem, że nie można postawić innego budynku w odległości 4 metrów od naszych okien. Zachowanie takiej odległości – mimo iż zgodne z prawem – może być niekomfortowe dla przyszłych mieszkańców z uwagi na niewielki dostęp do światła słonecznego (zwłaszcza na niższych kondygnacjach) i widok na okna sąsiada. Takie usytuowanie pozostawi też niewiele miejsca na osiedlową infrastrukturę.

Co przykuwa uwagę klienta?

Wśród ciekawych rozwiązań architektonicznych wdrażanych przez deweloperów na wspólnym terenie z pewnością warto wymienić te związane z możliwością uprawiania sportu. Niektóre polskie inwestycje oferują dostęp do boisk, siłowni plenerowych, stref fitness, a nawet kortów tenisowych i basenów. W miejscach usytuowanych blisko rzek lub jezior zdarzają się także prywatne mariny, częściej zaś przy inwestycjach spotkać można oczka wodne, fontanny i przestronne parki. Co ciekawe, o uwagę klienta – zwłaszcza tego z zasobnym portfelem - walczy się już nie tylko w przypadku największych polskich miast, ale też w mniejszych miejscowościach. W Rzeszowie powstaje właśnie inwestycja z prywatną plażą i miniportem. Nietuzinkowe rozwiązania oferują też inwestycje powstające w miejscowościach wakacyjnych, przeznaczone pod inwestycje – tam bez trudu znajdziemy sauny, restauracje, sale konferencyjne.

Większość rozwiązań oferowanych przez deweloperów ma na celu podniesienie wartości inwestycji. Koszty prezentowych udogodnień ostatecznie ponoszą bowiem klienci. Im szybciej deweloper znajdzie kupców na oferowane mieszkania, tym większy będzie jego zarobek.