Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Warszawa to niezwykle chłonny rynek pracy, jak magnes przyciągający ludzi, którzy wiedzą, jak szerokie perspektywy zawodowe daje stolica Polski. W Warszawie zarejestrowanych jest 480,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Spośród nich 207 zatrudnia co najmniej 1000 osób, 567 generuje między 250 a 999 miejsc pracy (dane GUS, stan REGON na koniec marca 2021 r.).

Przekrój branżowy warszawskich przedsiębiorstw jest bardzo zróżnicowany. Działa tu wiele firm budowlanych i transportowo-logistycznych, rozwija się przemysł. Warszawa to jednak przede wszystkim centrum usług na najwyższym poziomie. Rozwijają się innowacyjne przedsiębiorstwa, outsourcing procesów biznesowych i liczne startupy, mające w stolicy wsparcie instytucji otoczenia biznesu, dostęp do wyspecjalizowanej kadry i dużego rynku.

Miasto jest otwarte na pracowników, od lat utrzymuje się tu rekordowo niskie bezrobocie. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać pracy w Warszawie i jakie zawody są na warszawskim rynku pracy najbardziej poszukiwane.

Praca Warszawa – kogo potrzebuje rynek pracy?

Warszawa – jako stolica Polski – pełni szereg funkcji administracyjnych, jest głównym ośrodkiem politycznym, finansowym i gospodarczym kraju. To również centrum akademickie i naukowe, z bardzo szeroką ofertą. Ok. 70% mieszkańców Warszawy posiada wyższe wykształcenie. Tutejszy rynek pracy jest wyjątkowo chłonny. O jego dobrej kondycji świadczy niska stopa bezrobocia. Wg danych GUS na koniec marca 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosił:

  • dla Warszawy – 2,0%,

  • dla województwa mazowieckiego – 5,3%,

  • dla Polski – 6,4%.

Kolejna kwestia, która dostarcza wielu informacji na temat sytuacji na rynku zatrudnienia, to zapotrzebowanie na kadrę. Województwo mazowieckie jest pod tym względem dość zróżnicowane. Najwięcej zakładów pracy mieści się w Warszawie i okolicach. Wielu mieszkańców sąsiednich powiatów stawia na pracę z dojazdem, co ze względu na dogodne połączenia, także w transporcie publicznym, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w obrębie metropolii.

Duże zapotrzebowanie kadrowe utrzymuje się w Warszawie od wielu lat. Obecnie – na skutek ograniczeń i zamrażania gospodarki w związku z pandemią – obserwuje się jednak spadek liczby ofert kierowanych m.in. do pracowników gastronomii, turystyki, obsługi ruchu lotniczego, animatorów kultury, instruktorów rekreacji i sportu, a także pracowników branży beauty. Miejmy nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy sytuacja w branże najbardziej dotknięte skutkami pandemii się ustabilizuje.

Z drugiej strony na rynku pracy w Warszawie widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników branży e-commerce. W badaniu Barometr zawodów 2021 prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie danych z urzędów pracy wskazano 71 grup zawodów deficytowych w Warszawie. Jako grupę z największym deficytem kandydatów do pracy wskazano pracowników obsługi ruchu szynowego. Ze względu na liczne prace konserwatorskie i modernizacyjne te osoby w najbliższym czasie nie będą miały trudności ze znalezieniem pracy w Warszawie od zaraz. W bardzo dobrej sytuacji są ponadto chętni do zatrudnienia się w budowlance, zakładach produkcyjnych, firmach transportowo-logistycznych. Poszukiwane zawody znajdziemy także w sektorze usług medycznych i opiekuńczych, edukacyjnym, branży finansowej, handlu i IT. Podsumowując, praca w Warszawie czeka, trzeba tylko wiedzieć, jak jej szukać.

Gdzie znaleźć pracę w Warszawie?

Sprawdzonym rozwiązaniem dla osób zastanawiających się, jak szukać pracy, jest działanie wielotorowe. Warto czerpać wiedzę o nowych ofertach z różnych źródeł, zasięgać opinii o pracodawcach, poznać realia rynkowe – najczęściej proponowane warunki zatrudnienia na stanowisku, przeciętne zarobki. Pomóc mogą zatrudnieni w branży znajomi, ale największą bazą informacji jest internet.

Bez tego medium trudno wyobrazić dziś sobie proces rekrutacji. Już na początku poszukiwań warto założyć konto na portalu pracy. Takie serwisy poświęcone są wyłącznie tematyce zatrudnienia, a jednym z największych w Polsce jest praca.pl. Na stronie czekają na nas m.in. – dostępne bez logowania – obszerna baza ogłoszeń, a także ogromna biblioteka poradników dotyczących kwestii zatrudnienia (zakładka Kariera i rozwój) oraz informacje o pracodawcach (zakładka Pracodawcy). Co bardzo ważne, wszystkie publikowane na stronie oferty są aktualne i pochodzą od sprawdzonych ogłoszeniodawców. Korzystanie z portalu jest zatem w pełni bezpieczne.

Gdy założymy darmowe konto, uzyskamy dostęp do ciekawych narzędzi, ułatwiających poszukiwanie pracy. Są to np. kreator CV i job alerty (powiadomienia o nowych ofertach zgodnie z naszymi preferencjami). Będziemy także mogli wygodnie i szybko aplikować przez praca.pl, także na smartfonie czy tablecie. Stały dostęp do nowych ogłoszeń pozwoli być na bieżąco, a takie aktywne poszukiwanie pracy może szybko przynieść dobre efekty. Powodzenia!