Czasami, gdy dziecko skarży się na ból zęba rodzice lekceważą problem, gdyż panuje powszechny mit zakładający, że skoro zęby mleczne nie są unerwione i nie mają korzeni, nie powinny boleć. Prawda jest jednak inna, a każdy sygnał o bólu pojawiającym się w buzi dziecka powinien skłonić rodzica do dogłębnego przyjrzenia się sprawie.

Skąd się bierze ból w małej buzi?

Przyczyn bólu zlokalizowanego w buzi może być wiele. W pierwszych miesiącach życia dziecka zwykle pojawia się ząbkowanie. Jest to problem, którego doświadczy w zasadzie każde niemowlę, jednak z różnym natężeniem bólu. Dzieci bardzo cierpią, płaczą, są marudne, nawet gorączkują ze względu na przebijające się ząbki zwłaszcza, gdy wyrzyna się ich kilka naraz. Kolejnym powodem bólu w jamie ustnej mogą być infekcje wirusowe wywołujące np. afty. Często wyskakują one na błonie śluzowej jamy ustnej, wardze, języku, czy gardle, ale także na dziąsłach. Dziecko skarży się na ból w buzi, wskazując ząb, ale warto to dokładnie sprawdzić, bo może chodzić o coś innego.

Coraz częściej przyczyną pojawiającego się bólu w buziach dzieci w wieku przedszkolnym jest niestety próchnica atakująca zęby. Pojawia się ona przy nadmiernej ilości spożywanego cukru, a także przez niewłaściwą higienę jamy ustnej.

Co oznacza ból zęba u dziecka?

Nawet jeśli dziecko jeszcze swobodnie nie mówi, bez problemu zasygnalizuje, że coś je boli w buzi. Być może pierwsze sygnały zlekceważy, bo to odczucie będzie dla niego nowością, ale zacznie się skarżyć zwłaszcza podczas jedzenia lub picia. Po sprawdzeniu, że nie jest to sprawka ząbkowania, ani infekcji, można postawić wstępną rodzicielską diagnozę, że chodzi o zęby i najpewniej o atakującą je próchnicę. Wtedy w głowie rodzica pojawiają się zwykle następujące pytania: Ból zęba u dziecka - co może oznaczać? Jak pomóc? Dowiedz się więcej - Ziombki Stomatologia Dziecięca w Poznaniu odpowie na wszystkie Twoje pytania, dzięki czemu uspokoisz się. Podczas rozmowy telefonicznej przedstawisz objawy, jakie są widoczne w buzi oraz te, które sygnalizuje dziecko. W ten sposób będzie wiadomo jak szybko umówić wizytę i w jaki sposób pomóc maluchowi.

Jak pomóc dziecku w przypadku bólu zęba?

Kiedy pojawia się ból zęba u dziecka, wiesz już, że koniecznie należy wykonać telefon do stomatologa w celu umówienia wizyty. Ale co zrobić, jeśli wizyta będzie dopiero za kilka dni, a ból cały czas uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Bolący ząb to sygnał, że zaczyna pojawiać się problem. Doraźnie można zadziałać ibuprofenem, który na chwilę uśmierzy ból, jednak nie zażegna on jego przyczyny. Lepiej jest zareagować u specjalisty w pierwszej fazie ataku próchnicy, bo oznacza to niewielkie borowanie i wypełnienie ubytku. Kiedy poprzestaniesz na podaniu środków przeciwbólowych, wówczas może dojść do zapalenia miazgi i już poważniejszej interwencji stomatologa, prowadzącej nawet do leczenia kanałowego.

Tabletka przeciwbólowa to dobry pomysł, ale nie wolno się ograniczyć jedynie do jej działania. Szybka interwencja w gabinecie to krótszy ból i mniejszy strach dziecka, zatem warto zadziałać wcześniej, by go nie zrazić do zabiegów u stomatologa w przyszłości.

Po co leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną?

Równie dobrze można zadać pytanie „po co komu zęby”? Przedwczesna utrata zębów mlecznych uniemożliwia prawidłowy rozwój mowy u dzieci, utrwala wady wymowy, utrudnia żucie, a także prowadzi do przeróżnych wad zgryzu. Jeśli rozwiązaniem na zniszczone zęby jest ich utrata, to dziecko, które nie zostało nauczone dbania o higienę jamy ustnej ten sam nawyk zastosuje w przypadku drugich zębów. Z tą różnicą, że trzecie zęby już nie wyrosną. Ale wtedy będzie już za późno.

Co robić kiedy boli ząb w małej buzi dziecka?