Czy dzieci mogą bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są od lat ciekawą i sprawdzoną opcją dla osób, które chcą postawić na komfort i wygodę w codziennym użytkowaniu. Jak jest jednak w przypadku dzieci? Czy dzieci mogą bezpiecznie nosić soczewki kontaktowe? Takich pytań w internecie można znaleźć multum. Warto zatem na nie odpowiedzieć.
Czym są soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są produktem dla osób, cierpiących na wadę wzroku. Ich głównym zadaniem jest zatem korekcja wzroku. Z wyglądu wydaje się ona lekko zabarwiona, ale tak naprawdę jest przezroczysta. Można wyróżnić soczewki twarde oraz miękkie, ale to ten drugi rodzaj jest zdecydowanie bardziej popularny. Soczewki można również podzielić ze względu na to, dla kogo są one przeznaczone. Dla osób, będących krótkowidzami oraz dalekowidzami dedykowane są soczewki sferyczne, dla tych z astygmatyzmem przeznaczony jest typ toryczny, natomiast dla osób z prezbiopią dedykowane są soczewki multifokalne. Przy noszeniu soczewek najwygodniejszą opcję stanowią soczewki jednodniowe, które po zdjęciu się po prostu wyrzuca. Inaczej ma się sprawa z soczewkami, które można nosić nawet tygodniami. W ich przypadku po każdym ściągnięciu należy je zdezynfekować.
Z noszeniem soczewek równa się szereg różnych korzyści, z czego najbardziej istotne jest chyba to, że są bardzo wygodne w użytku i pozwalają zachować pełną aktywność dla noszącego. Dla niektórych dużą zaletą może być fakt, że soczewki kontaktowe dają również możliwość zmiany koloru oczu. Owa opcja jest całkowicie bezpieczna, a same kolorowe soczewki są dostępne w dwóch wersjach: korekcyjnych oraz zerówek. Warto również wiedzieć, że o soczewki należy odpowiednio dbać, zachowując higienę oraz przestrzegając zaleceń specjalisty kontaktologa.
Soczewki kontaktowe a dzieci
Spora grupa osób uważa, że dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych, gdyż nie są one dla nich całkowicie bezpieczne. W rzeczywistości jest jednak inaczej i obecne soczewki kontaktowe są produkowane z nowoczesnych materiałów, które posiadają bardzo dobrą przepuszczalność dla tlenu i uwodnienie, dzięki czemu rogówka oka u dziecka nie podsycha oraz nie jest zagrożona niedotlenieniem. W takim razie warto wiedzieć, od jakiego wieku dzieci mogą zacząć nosić soczewki kontaktowe. W gruncie rzeczy nie jest to uzależnione od wieku dziecka i nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet niemowlęta nosiły kontakty. Warunkiem jest jednak w każdym przypadku odpowiednie wsparcie ze strony rodziców. Inną kwestią jest fakt, czy dziecko będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z zakładaniem soczewek kontaktowych. Na szczęście obecne soczewki nie są zbyt skomplikowane w zakładaniu oraz w utrzymaniu czystości, a jednym z elementów, które sprawiają, że są one dużo łatwiejsze w obsłudze, jest zastosowanie w nich płynów wielofunkcyjnych.
Dla dzieci z wadą wzroku można również kupić okulary, ale wydaje się, że to soczewki kontaktowe stanowią dla nich lepszy wybór. Głównym czynnikiem, który to warunkuje, jest fakt, że dzieci są bardzo aktywne i skore do zabaw, a noszenie soczewek jest w owych sytuacjach łatwiejsze i wygodniejsze. Poza tym dzieci wolą również soczewki, ponieważ są one przychylniejszym okiem rozpatrywane przez środowisko, z jakim obcuje dziecko. Często pojawia się również pytanie, o to, jaki jest najlepszy typ kontaktów dla dzieci. Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, gdyż soczewki są dopasowywane dla każdego dziecka indywidualnie.
Dlatego odpowiedni wybór kontaktów dla dziecka powinien zostać powierzony dla specjalisty, który zna się dobrze na swojej pracy. W kwestii ceny należy wspomnieć, że ceny soczewek kontaktowych, mimo, że nie należą do najtańszych, to bez problemu można stwierdzić, że ich cena jest raczej przystępna.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski