Wizyta u notariusza 3 przypadki, w których jest ona konieczna

2 min czytania
Wizyta u notariusza  3 przypadki, w których jest ona konieczna

Stanowisko notariusza często utożsamiane jest z czynnościami wykonywanymi przez prawników, jednak nie jest to prawdą notariusz nie wykonuje usług a jedynie czynności notarialne. Taka pomoc przydaje się w wielu przypadkach, jak na przykład w sprawach spadkowych, dotyczących podziału majątku czy przepisania mieszkania. Jego obowiązki reguluje ustawa Prawo o notariacie, a na stanowisko powołuje go Minister Sprawiedliwości. W jakich sytuacjach przydaje się wizyta u notariusza?

  1. Akt notarialny
  2. Sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów
  3. Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt notarialny

Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie sporządza notariusz Warszawa Centrum, jest akt notarialny. Zostaje on zredagowany przez urzędnika, który wykonuje odczyt oświadczeń woli dwóch stron, a po potwierdzeniu zgodności i podpisaniu przez klientów oraz notariusza sporządza kopie, które otrzymują obie strony. Oryginał zostaje w kancelarii notarialnej. Akt notarialny sporządzony jest aby udokumentować zdarzenie lub czynność prawną, zawiera dane stron, datę i miejsce jego sporządzenia, treść właściwą a także podpisy i odpowiednią pieczęć. Znajdują się w nim również informacje o taksie notarialnej, podatkach oraz opłacie skarbowej.

Sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów

Po sporządzeniu dokumentu, takiego jak na przykład akt notarialny, notariusz Warszawa Centrum może wydać jego wypis uprawnionym osobom. Zaliczają się do nich nie tylko strony, ale również osoby, dla których zastrzeżone jest prawo do otrzymania wypisu oraz ich następcy prawni, a także podmioty, które otrzymały zgodę sądu na otrzymanie takiego dokumentu. Wypis powinien być dokładną kopią aktu, bez naniesienia poprawek jednak z pieczęcią i informacją, komu został on dostarczony. Jeżeli zachodzi potrzeba wydania dokumentu, zawierającego jedynie istotny dla sprawy fragment oryginału, sporządzany jest wyciąg. Zasady jego wydania są takie same jak dla wypisów.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Sprawy spadkowe często są powodem nieporozumień rodzinnych, jeśli jednak spadkobiercy zmarłego są zgodni zarówno co do ilości osób dziedziczących, jak i przypadających im udziałów, notariusz sporządza wówczas akt poświadczenia dziedziczenia. Warunkiem, jaki należy spełnić, by akt ten powstał i został poświadczony notarialnie, jest obecność wszystkich zainteresowanych w kancelarii notarialnej oraz pełna zgoda co do wielkości przypadających każdemu udziałów. Notariusz może odmówić sporządzenia tego dokumentu w niektórych przypadkach, na przykład gdy zmarły w chwili zgonu był cudzoziemcem lub gdy istnieje pewność, iż nie wszystkie testamenty zostały otwarte i odczytane.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf