Gdzie grac w szachy w Warszawie?

Szachy to nie tylko gra towarzyska, ale również dyscyplina sportowa. Co ciekawe, początki szachów sięgają już VI wieku naszej ery i mają swoje miejsce w Indiach. Pierwotna wersja tej gry została poddana wielu przekształceniom i dopiero po dotarciu do Europy przybrała formę bardzo zbliżoną do współczesnej. Aktualnie jest znana na całym świecie i nie ulega wątpliwości, że przynosi wiele korzyści tym, którzy w nią grają. Dlaczego warto grać w szachy? Gdzie znaleźć przeciwników do gry w Warszawie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kluby szachowe w Warszawie

Osoby, które chcę nauczyć się grać w szachy, lub szukają nowych przeciwników, rozglądają się bardzo często za klubami szachowymi. Tego typu miejsca zrzeszające entuzjastów gry w szachy istnieją w wielu miastach w Polsce, jednak im większa miejscowość, tym większe szanse je znaleźć. Na mapie stolicy naszego kraju znajdziemy co najmniej kilka ciekawych miejsc, kluby szachowe w Warszawie wymienia autor artykułu na klubszachowy.pl.

Jednym z ważniejszych miejsc jest Szachowy Uniwersytet, w którym lekcje prowadzi dyplomowany trener szachowy oraz międzynarodowa mistrzyni, która pełni rolę instruktorki sportu szachowego. Udział w zajęciach organizowanych przez tę instytucję jest odpłatny, miesięczna składka klubowa wynosi 92 zł.

Jeśli kogoś interesują szachy dla dzieci, to powinien zwrócić uwagę na Klub szachowy Szachbem, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci i dorosłych. Innym tego typu miejscem jest Klub szachowy „Polonia”, który organizuje Międzynarodowy Festiwal Pamięci Mieczysława Najdorga oraz kilkudniowe letnie zgrupowanie szachowe, w ramach którego można wyjechać nad morze i jednocześnie trenować swoje umiejętności.

Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy są niezwykle rozwijającą umysł grą. Opanowanie jej zasad nie jest wyjątkowo skomplikowane, natomiast ilość strategii, ich modyfikacje oraz konieczność ciągłego podejmowania decyzji sprawia, że jest to gra wymagająca ciągłego skupienia i analizowania tego, co dzieje się na szachownicy. Naukowcy wyróżnili 7 powodów, dla których warto uczyć i zachęcać do gry w szachy nawet kilkuletnie dzieci. Oto one:

  • poprawa zdolności intelektualnych,
  • zwiększenie IQ,
  • poprawa umiejętności arytmetycznych,
  • wyostrzenie zdolności językowych,
  • kształcenie umiejętności krytycznego myślenie,
  • wspomaganie rozwoju inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych,
  • walory terapeutyczne.

Szachy są świetnym ćwiczeniem intelektualnym dla osób w każdym wieku. Ważnym argumentem jest także fakt, iż gra ta pomaga w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy demencja.

Jak grać w szachy?

Aby zacząć swoją przygodę z szachami dobrze jest mieć szachownice oraz figury, ale nawet to nie jest konieczne. Mając dostęp do internetu, można grać w szachy online, co jest o tyle korzystne, że nie trzeba się martwic o brak przeciwnika, gdyż może nim być sztuczna inteligencja lub ktoś znajdujący się w dowolnym miejscu na świecie, kto też ma ochotę rozegrać partyjkę.