Wywóz szamba - na czym polega?

Usługi asenizacyjne, a inaczej i bardziej potocznie mówiąc wywóz szamba to nic innego, jak wypompowywanie nieczystości płynnych ze zbiorników przy domach jednorodzinnych lub blokach. Usługi wykonywane są tylko wtedy, kiedy gospodarstwo domowe lub blok nie są podłączone do miejskiej kanalizacji. Sprawdź, jak przebiega wywóz nieczystości i z jaką częstotliwością należy go wykonywać.

  1. Wywóz szamba - z czym się wiąże?
  2. Częstotliwość wywozu szamba 
  3. Jak usuwane są nieczystości?

Wywóz szamba - z czym się wiąże?

Gospodarstwa rolne, domy jednorodzinne, zakłady przemysłowe - w każdym z tych miejsc może wystąpić konieczność wywozu nieczystości. Wszystko ze względu na lokalizację danego budynku. Nie każdy może zostać podłączony do kanalizacji miejskiej nie mówiąc już o domostwach na wsi. Wywóz szamba wiąże się więc z okresowym usuwaniem powstałych nieczystości płynnych. Z pomocą przychodzą wtedy odpowiednie przedsiębiorstwa, które mają sprzęt i ekipę wykwalifikowaną do oferowania takich usług

Częstotliwość wywozu szamba

Oczywiście wszystko zależy od ilości domowników oraz ilości produkowanych w danym czasie odpadów. Kiedy jednak szambo w zbiorniku wypełniło go do 2/3 objętości, warto się zastanowić nad wywozem. Co ważne, częstotliwość wywozu jest uregulowana prawnie. Powinno się to odbywać co około 3 miesiące, najlepiej 3/4 razy w roku. Ścieki zalegające dłuższy czas, mogą niekorzystnie wpływać na środowisko, ale również teren wokół zbiornika. W jego okolicy może po prostu lekko mówiąc brzydko pachnieć. Wywóz szamba jest więc wtedy nieunikniony, na szczęście z pomocą przychodzą odpowiednie przedsiębiorstwa, dla których usługa ta jest czymś prostym i w zupełności normalnym.

Jak usuwane są nieczystości?

Potrzebny jest do tego oczywiście odpowiedni sprzęt. Jednym z nich jest szambiarka, czyli pojazd z pojemnym zbiornikiem oraz odpowiednio długim wężem, który zostanie wpuszczony do zbiornika. Za pomocą pompy wyssane zostaną nieczystości wprost do zbiornika na pojeździe. Co ważne, czynność ta może trwać nawet kilka godzin, wszystko zależy od ilości nieczystości płynnych, jakie nagromadziły się od ostatniego wywozu szamba. Podczas wykonywania tej czynności należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Pracownik lub osoba postronna jest wtedy narażona na szkodliwe działanie groźnych nieczystości, nie mówiąc już o otwartym włazie do głębokiego na kilka metrów zbiornika. Dlaczego wywóz nieczystości jest tak ważny? Przede wszystkim mocno przyczynia się do dbania o środowisko naturalne ziemi.