Kominki i piece to nieodłączne elementy różnych wnętrz. Będą one zawsze w modzie, stwarzają niepowtarzalny klimat, a także pozwalają na ogrzanie wnętrz. Decydując się na budowę kominka, należy zdecydować pośród kilku możliwości i rodzajów. Wybór wiąże się z kwestiami praktycznymi, a także z efektem, jaki chce się osiągnąć w danym pomieszczeniu.
Jaka jest historia kominka?
Kominek ma bardzo długą historię. Dawniej znajdował się on w centrum każdego domu i umożliwiał pieczenie, gotowanie i podgrzewanie różnych potraw. Był on także odpowiedzialny za ogrzewanie budynku. Jednak z czasem sytuacja uległa zmianie i kominek przestał mieć jedyne funkcję praktyczną i zaczął być wykorzystywany przez dekoratorów do ozdabiania wnętrz. Z czasem zaczął on przyjmować różne kształty i rozmiary.
Znawcy historii sztuki z pewnością wskażą ornamenty kominkowe, które są charakterystyczne dla danej epoki. Obecnie producenci kominków proponują coraz to nowsze formy. Wszystko zależy od stylu, w którym utrzymane jest wnętrze. W góralskich domach sprawdzi się coś innego, niż w nowoczesnych apartamentach.
Rodzaje kominków
Na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych rodzajów kominków. Jedną z propozycji są kominki wolno stojące tzw. kozy. Zabierają one bardzo mało miejsca, a ich instalacja nie wymaga przebudowania całego pomieszczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Kolejną możliwością są kominki elektryczne. Jest to bardzo ciekawa i zupełnie inna grupa produktów. Przede wszystkim pozwalają one utrzymać otoczenie w czystości. Wizualny efekt palącego się drewna osiąga się nie tak jak w tradycyjnych kominkach, ale dzięki podłączeniu do prądu. Ognia nie ma, a jego wizualny efekt powstaje przez specjalne wiązki światłą. Dzięki temu można uniknąć zagrożenia, które niosą za sobą normalne kominki. Takie urządzenie zwykle wykorzystywane jest do dekoracji, jednak może też ozdobić wnętrze.
Ciekawą możliwością są także kominki gazowe. Ich działanie nie opiera się na paleniu drewna, ale na zasadzie wciśnięcia danego przycisku, aby uruchomić instalację gazową. Kominek działa od razu, gdy tylko zostanie włączony, a regulacja płomienia jest zależna od preferencji właściciela. Warto zaznaczyć, że takiego kominka nie trzeba czyścić z sadzy i popiołu, a jedyne koszty jakie trzeba ponieść, dotyczą gazu pochodzącego od dostawcy.
Warto także wspomnieć o biokominkach, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej modne. Ich działanie polega na zmianie spalanego paliwa na biopaliwo, które ma zwykle postać gazową. Biokominki nie wymagają podłączenia do przewodu kominkowego, co znacznie ułatwia ich montaż. Można je ustawić w dowolnym miejscu, zgodnie z własnymi preferencjami. Zaletą takich sprzętów jest duży wachlarz wzorów. Dostępne są też modele sterowane na pilot oraz posiadające zbiorniki na olejki eteryczne.
Chcąc zamontować kominek w swoim domu, warto przeanalizować wszystkie dostępne możliwości i zdecydować się na te najbardziej dogodne, praktyczne i atrakcyjne wizualnie.