Jak wybrać doradcę kredytowego?
Wybór doradcy kredytowego jest bardzo ważny i powinien być dobrze przemyślany. To osoba, której wiedza i doświadczenie może nas przybliżyć lub oddalić od osiągnięcia wymarzonego celu jakim jest zakup domu lub mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o współpracy?
Doradca z polecenia
Nic nie kosztuje sprawdzenie wśród znajomych czy nie mają jakiegoś godnego polecenia doradcy. A jeśli już znają, ich opinia może okazać się cenna przy dokonaniu wyboru. Znajomy zda bardziej wiarygodną relację na temat współpracy niż anonimowa dla nas osoba z internetu. Pytać powinniśmy o wszystkie plusy i minusy współpracy. Ważniejsze są oczywiście minusy, bo to one mogą zadecydować o ostatecznym wyborze.
Jest niezwykle ważnym aspektem w przypadku doboru doradcy finansowego. Większe znaczenie niż wiek ma charakter pracy. Jeśli doradca sobie dorabia w kredytach po godzinach, nie będzie tak zaangażowany jak w przypadku osoby pracującej na cały etat. Największe doświadczenie mają specjaliści wcześniej zatrudnieni w banku lub firmie kredytowej. Nie bójmy otwarcie się pytać o doświadczenie i wcześniejsze miejsca pracy. Doświadczonych doradców znajdziesz na stronie https://optymalnykredyt.pl - biura doradców kredytowych w Warszawie.
Doradca finansowy to nieco ogólne sformułowanie. Dlatego dobrze jest sprawdzić w jakiej specjalizacji nasz doradca ma największe doświadczenie. Jeśli chcemy wziąć kredyt, wybierzmy osobę, która ma z nimi największą styczność. Dzięki temu będzie mógł świadomie obserwować zmiany zachodzące na rynku i właściwie wspierać swoich klientów.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest sprawdzić swojego doradcę. Dobrą praktyką jest udawanie osoby mniej obytej niż jesteśmy w rzeczywistości. Da nam to możliwość zweryfikowania czy doradca nie naciąga nas na niepotrzebne działa i nie pogrywa na swoją korzyść. Można to sprawdzić poprzez zadanie pytania, na które znamy odpowiedź. Jeśli doradca kredytowy udzieli pełnej odpowiedzi, zawierając wszystkie plusy i minusy, oznacza to, że jest godny zaufania. Kolejnym elementem jest sprawdzenie czy doradca nie chce nam sprzedać konkretnych produktów. Bądźmy wyczuleni na powtarzające się zachęty do zakupu danego towaru lub usługi, może to oznaczać, że doradca zarabia na polecaniu bez wcześniejszego dopasowania do potrzeb i możliwości klienta.
Kiedy już zaufamy, nie traktujmy tego jako koniec weryfikacji. Chodzi o nasze pieniądze więc pilnujmy tego czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości albo pytania, np. w związku z umową kredytową pytajmy. Zadaniem doradcy jest informować nas o każdym kroku i kwestii.
Doradca m funkcję pomocniczą i w naszym imieniu zawozi papiery i pomaga zdobyć wymarzony kredyt. Jest to jednak osoba, która czerpie korzyści ze współpracy z nami więc trzymajmy rękę na pulsie i dokładnie czytajmy wszystkie podpisywane dokumenty. Najlepiej zabrać je ze sobą do domu i zapoznać się na spokojnie, a w przypadku pytań, zadać je na kolejnym spotkaniu.
Jeśli po sprawdzeniu i zastosowaniu powyższych rad będziemy pewni wyboru doradcy bardzo dobrze. Jeśli jednak w jakimś miejscu poczujemy się niepewni lub niezdecydowani, oznacza to, że powinniśmy szukać dalej.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski