Nie wiele osób wie, ale 90% alergii pokarmowych jest powodowanych przez zaledwie siedem produktów, które występują w naszej diecie. Niektóre potencjalne alergeny są dość powszechne - na przykład nietolerancja na gluten, który znajduje się w pszenicy i jej pochodnych, dotyka około 1/2% światowej populacji. Reakcje pokarmowe na jajka, które również należą do „niebezpiecznej siódemki”, są dość rzadkie u dorosłych, ale często występują u dzieci. Wybraliśmy kilka produktów, które powinny być spożywane ze szczególną ostrożnością zarówno przez dorosłych, jak i dla dzieci z alergiami.

orzeczy jako alergen

Orzeszki ziemne

Najczęstszą przyczynę alergii pokarmowych otaczają zaskakujące fakty. Po pierwsze, wielu z tych, którzy nie tolerują masła orzechowego, może bezpiecznie jeść potrawy gotowane na oleju orzechowym. Lekarze od kilku lat zastanawiają się nad przyczyną tego zjawiska. Jest to najprawdopodobniej spowodowane białkami obecnymi w orzechach, których nie ma oleju. Po drugie, większość alergików, którzy unikają orzeszków ziemnych, może nie reagować na orzechy laskowe, ponieważ orzeszki ziemne nie są tak naprawdę orzechami, ale roślinami strączkowymi. Osoby, które nie tolerują orzeszków ziemnych, powinni zachować ostrożność, ponieważ można je znaleźć w płatkach kukurydzianych, sosach sałatkowych i czekoladzie.

Produkty mleczne

Prawdziwe alergie na mleko nie są związane z nietolerancją laktozy, na którą cierpi wielu dorosłych. Jednak niektóre objawy mogą być rzeczywiście podobne: biegunka, niestrawność i wymioty. Jednak wszystkie te reakcje najczęściej występują u bardzo małych dzieci i, jak do niedawna sądzili lekarze, ustępują w wieku trzech lat. Jednak badanie opublikowane w 2007 roku w Journal of Allergy and Clinical Immunology wykazało, że tylko 80% ludzi „wyrasta” z alergii na mleko w wieku 16 lat. Inni mogą doświadczać objawów w późniejszym życiu. Jeżeli mamy problem z nietolerancjami pokarmowymi, możemy zdecydować się na dietę, którą oferuje catering dietetyczny Warszawa.

Gluten

Gluten to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, a także w życie i jęczmieniu. Znajdziemy go zatem w pieczywie, makaronach, niektórych kaszach, ale także w wielu innych (czasem zaskakujących) przetworzonych produktach spożywczych. Objawy nietolerancji glutenu mogą różnic się w zależności od rodzaju jednostki chorobowej i mogą dotykać m.in. układ pokarmowy (biegunki, wzdęcia, wymioty), układ oddechowy (obrzęk dróg oddechowych, duszności) skórę (pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, swędzenie) w rzadkich przypadkach alergia może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może zagrażać życiu.