80. rocznica zbrodni katyńskiej.  Pamiętamy!

W kwietniu mija 80 lat od zbrodni katyńskiej – dokonanej przez Sowietów eksterminacji ok. 22 tys. polskich jeńców wojennych, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej.  Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach, m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za tę zbrodnię, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

14 listopada 2007 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  uchwalił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej   obchodzony co roku 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990 roku, czyli po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, kiedy to prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Dla zainteresowanych wirtualny spacer po cmentarzu w Katyniu

plakat promujący akcję, info w tekście