UDM Warszawa: Koronawirus ważne informacje o pracy urzędu
Zmiany organizacji pracy urzędu * Koronawirus ważne informacje o pracy urzędu * Ogranicz wizyty w urzędach złóż wniosek elektronicznie * Dowody osobiste, rejestracja pojazdów, prawa jazdy - ważne! * Koronawirus - jak postępować? * Zamknięte domy kultury, OSiR, Biblioteka i MCIM * Zajęcia w szkołach i przedszkolach zawieszone! * Rekrutacja w trakcie zawieszenia zajęć * Nieodpłatna pomoc prawna i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czasowo zawieszona * Zmiany w funkcjonowaniu punktów Urzędu Dzielnicy Mokotów przy ul. Sieleckiej 10 oraz Dąbrowskiego 71 * Pomoc sąsiedzka Twój gest ma znaczenie
Koronawirus ważne informacje o pracy urzędu
Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewnić ciągłość działania miejskiego systemu usług i administracji, zmieniamy sposób funkcjonowania miasta i podległych mu instytucji. Jednocześnie chcemy zagwarantować wszystkim mieszkańcom opiekę oraz dostęp do rzetelnych informacji.
___ Za sytuację epidemiczną w kraju odpowiada rząd, z którym współpracujemy. Warszawa jest gotowa na tę trudną sytuację. Przez cały czas pracujemy i dbamy o to żeby wszystkie funkcje miasta były zapewnione. Dziękuję również warszawiakom za to, że stosują się do apeli o pozostawanie w domu i zachowują się racjonalnie _ mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
Jak pracujemy w najbliższym czasie
Wprowadziliśmy pracę zdalną i zrezygnowaliśmy ze spotkań - zamiast nich organizujemy telekonferencje i wideokonferencje. Czasowo zawieszamy realizację części nieobligatoryjnych zadań i przekierowaliśmy pracowników do zadań priorytetowych.
Załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu
Apelujemy do mieszkańców, żeby nie przychodzili do urzędów bez pilnej potrzeby. Jeżeli sprawa nie jest terminowa prosimy o załatwienie jej później. Jeśli sprawa jest pilna
i wymaga wizyty w urzędzie umów się na konkretny dzień i godzinę za pośrednictwem miejskiego systemu
rezerwacje.um.warszawa.pl.
Wprowadzamy również możliwość uzyskania informacji i załatwienia sprawy przez telefon. Przypominamy, że wiele spraw urzędowych można załatwić elektronicznie, za pośrednictwem tzw. profilu zaufanego ( epuap.gov.pl). Dokumenty elektroniczne podpisane profilem zaufanym mają moc dokumentu urzędowego. Można więc tą drogą składać oficjalne pisma i wnioski do urzędu. Część spraw można załatwić zwykłym emailem.
Jakie sprawy załatwimy w urzędzie?
Uwaga! W urzędach dzielnic i w biurach zostały wprowadzone specjalne zabezpieczenia.
Załatwiane są następujące sprawy:
- akty urodzeń i zgonów;
- sprawy związane z bieżącymi pogrzebami w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych rejestracja odbywa się poprzez internetowy system rezerwacji cmentarzekomunalne.com.pl/zgłoszenia;
- śluby odbywają się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, również w salach przy siedzibach Urzędów Stanu Cywilnego, które obecnie są zamknięte. Apelujemy przy tym o maksymalne ograniczenie liczby gości.
Natomiast formalności związane z nowo planowanymi uroczystościami będą załatwiane
w późniejszym terminie. Obecnie można telefonicznie lub online uzyskać informacje
o wymaganych dokumentach oraz zarezerwować termin ślubu;
- wydawanie praw jazdy (po uprzednim telefonicznym umówieniu się), wydawanie dowodów osobistych, rejestracja fabrycznie nowych pojazdów;
- opieka nad osobami niesamodzielnymi.
Działać będą Ośrodki Pomocy Społecznej w dzielnicach, Domy Pomocy Społecznej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze
w pieczy zastępczej.
W jakich sprawach będą tylko przyjmowane pisma i wnioski?
W ograniczonym zakresie, co oznacza, że będzie można tylko złożyć pisma/wnioski,
w następujących sprawach:
- decyzje administracyjne i czynności z zakresu prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na podstawie specustawy drogowej;
- czynności i decyzje wynikające z prawa geodezyjnego;
- czynności związane z podziałami nieruchomości;
- sprawy z zakresu podatków lokalnych (w tym podatek od nieruchomości);
- sprawy z zakresu ustawy o lasach pozostające w kompetencjach starosty;
- rejestracja osób bezrobotnych.
Jakich spraw nie załatwimy w urzędzie?
Do odwołania nie będą procedowane następujące sprawy:
- zezwolenia na sprzedaż alkoholu;
- bezpłatne porady prawne;
- przyjmowanie wniosków o najem lokali komunalnych.
Zamknięte USC w sześciu dzielnicach
Ze względu na warunki lokalowe (niemożność przeorganizowania pracy) od poniedziałku, 16.03.br. do odwołania zamykamy siedziby Urzędu Stanu Cywilnego w następujących dzielnicach Warszawy:
- Ochota;
- Bielany;
- Białołęka;
- Wesoła;
- Wilanów
- oraz Wola.
Mieszkańcy, którzy chcą załatwić ww. sprawy z zakresu stanu cywilnego, mogą skorzystać z pozostałych siedzib USC w ratuszach dzielnic: Targówek, Praga-Południe, Wawer, Ursus, Ursynów oraz do siedzib USC zlokalizowanych poza ratuszami: na Pradze-Północ - ul. Kłopotowskiego 1, Śródmieściu - Gen. Andersa 5, Mokotowie - Falęcka 10.
Brak możliwości płatności w kasach
W najbliższych dniach nie będzie możliwości płatności w kasach urzędów. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu urzędów będą dostępne na stronach dzielnic.
Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od poniedziałku, 16.03.br. do środy 25.03.br., zawieszamy zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Ograniczenie dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych. Nauczyciele będą wysyłali uczniom materiały edukacyjne do indywidualnej pracy.
Rekrutacja do przedszkoli i klas I szkół podstawowych - wnioski przyjmowane online
W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną, od poniedziałku, 16.03.br. obowiązują nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych dokumenty można przesyłać elektronicznie. Szczegółowe informacje: edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/
Miejski Rzecznik Konsumentów zawiesza obsługę bezpośrednią
Miejski Rzecznik Konsumenta zawiesza spotkania osobiste, wciąż będą jednak udzielane porady pod numerem (22) 44 33 444. Więcej informacji w serwisie konsument.um.warszawa.pl.
Zawiesza przyjmowanie osób nietrzeźwych jej pracownikom zostaną powierzone zadania związane z zabezpieczeniem potrzeb osób starszych i o ograniczonej mobilności.
Więcej informacji o działaniach miasta w związku z obecna sytuacją sanitarno-epidemiologiczną: um.warszawa.pl/koronawirus oraz warszawa19115.pl.
Autor: krystian