Całkiem sporo ostatnio mówi się o koronawirusie COVID-19, znanym też pod nazwą SARS-CoV-2. Czy jest się czego obawiać po ostatnich doniesieniach dotyczących nowego ogniska chorobowego w północnych Włoszech? Warto poznać kilka faktów dotyczących rozprzestrzenia się tego koronawirusa.

To co wiadomo na pewno to kwestia tego, że wirus rozprzestrzenił się na sporym obszarze należącym do północnej części Włoch. Zaobserwowano tam już 260 przypadków zarażenia koronawirusem na dzień 25 lutego 2020. Jest to liczba niewielka w porównaniu do ogólnej liczby zakażeń w samych Chinach, gdzie ten wskaźnik wynosi prawie 78 tysięcy osób. Według najnowszych koronawirus wiadomości warto mieć jednak na względzie to, że wirus COVID-19 potrafi się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Dlatego też niedługo również w Polsce dostępny będzie test na koronawirusa.

Gdy mówimy o sposobach rozprzestrzenia to najczęstszą przyczyną jest droga kropelkowa, a więc kichanie, kaszel bezpośrednio na inne osoby lub na przedmioty może doprowadzać do kolejnych zakażeń. Wspomina się też o innych sposobach zakażenia, ale ich charakter jest zwykle marginalny, na przykład droga pokarmowa.

Kto jest narażony na zarażenie COVID-19?

Niestety praktycznie każda osoba jest w podobnym stopniu narażona na zachorowanie, niezależnie od wieku. Natomiast najcięższe objawy dotyczą osób starszych, czyli po 65 roku życia. Natomiast osoby młode i młodzież do 15 roku życia zwykle ma łagodne objawy związane z zakażeniem. Z tego też powodu mogą oni być częstą przyczyną rozprzestrzenia się wirusa. Co jest dość istotne, jedynie 2% zarażonych dotyczy pracowników ochrony zdrowia, więc widać tutaj bardzo wyraźnie jak bardzo ważne jest dbanie o właściwą higienę, aby w ogniskach chorobowych uniknąć zarażenia.

Na rozprzestrzenianie się COVID-19 wpływa względnie długi okres inkubacji, w porównaniu do innych koronawirusów. Według początkowych danych okres ten powinien wynosić maksymalnie 14 dni, ale różne doniesienia z Chin sugerują, że ten czas może być nawet o 10 dni dłuższy. Nie zostało to jednak oficjalnie potwierdzone. Średnio czas inkubacji wynosi około 3 dni, po którym pojawiają się pierwsze objawy.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19