Codziennie w mediach, szkołach, przychodniach i wielu innych miejscach wokół słyszymy o tym, jak ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych. Często jednak z braku czasu lub niewiedzy dotyczącej listy koniecznych badań odkładamy je na przyszłość, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie może mieć to dla nas konsekwencje.

Szybko i tanio

Badania profilaktyczne są wykonywane w większości przychodni posiadających punkty pobrań lub własne laboratoria. Ich głównym zadaniem jest pomoc w zwiększeniu wykrywalności poważnych chorób, takich jak na przykład nowotwory. Dzięki regularnym testom lekarz jest w stanie zauważyć wszelkie odstępstwa od normy i zareagować odpowiednio wcześnie. Większość badań profilaktycznych ze skierowaniem jest wykonywana bezpłatnie. Jeśli chcemy wykonać je prywatnie będziemy musieli zapłacić, jednak są to zwykle niewielkie kwoty. Istnieje także inna możliwość. Abonament medyczny pozwala nam wykonywać wiele różnych testów mieszczących się w danym pakiecie. Przed zakupem tego typu usługi warto wcześniej sprawdzić, co znajduje się na liście.

Według harmonogramu

Osoby dorosłe powinny badać się przynajmniej raz do roku. Wyjątkiem od tego są oczywiście sytuacje, gdy źle się czujemy i lekarz skieruje nas na dodatkowe testy. Jednak zakładając, że nie dzieje się nic niepokojącego, ten jeden raz w zupełności wystarczy. W takim wypadku należy wykonać morfologię krwi, najlepiej z rozmazem i OB. (odczynem Bernackiego). Badania te wykonuje się na czczo, są one właściwie bezbolesne, możemy poczuć jedynie delikatne ukłucie podczas pobierania materiału do badań. Testy pozwolą nam dowiedzieć się, czy chorujemy na anemię, czy w naszym organizmie pojawiły się jakieś stany zapalne albo na przykład rozwinęła się choroba tarczycy. Kolejne badanie to analiza moczu. Próbkę pobieramy w domu, zaraz po przebudzeniu.

Nie tylko morfologia

O wyżej wymienionych testach zazwyczaj pamiętamy, niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powinno również wykonać prześwietlenie klatki piersiowej. Badanie to zaleca się głównie osobom palącym. Kobiety dodatkowo nie mogą zapominać o wizycie u ginekologa. Najlepiej odwiedzać go przynajmniej raz na pół roku. Podczas jednej z wizyt zostanie pobrany wymaz do cytologii.

Zdarza nam się rezygnować z wizyt u lekarza, ponieważ nie chcemy długo czekać w kolejkach. Rozwiązaniem tego problemu jest przychodnia prywatna. Warszawa to miasto, w którym możemy odwiedzić przychodnię CMP. Jest świetnie wyposażona i znajdziemy tam wielu doświadczonych specjalistów.