Modułowy dom to szansa na szybkie wzniesienie własnych czterech ścian. Według producentów, budynek o przeznaczeniu mieszkalnym wykonany z prefabrykatów może powstawać już po 60 dniach. Jak wygląda proces jego powstawania budynku, a także, ile trzeba za niego zapłacić? Staramy się to ustalić z pracownikami modulowydom.pl

Dom z fabryki

Zainteresowanie tego rodzaju budynkami jest coraz większe. Wynika to nie tylko z faktu powstawania coraz większej ilości takich budynków, ale również liczby zapytań. W wyszukiwarce Google coraz chętniej pojawiają się zapytania: domy modułowe rodzaje, domy modułowe cena, czy też producent domów modułowych. Jak powstają takie obiekty?

Materiał, z jakiego powstają budynki modułowe jest keramzybet, a 80% procent elementów produkowanych jest w specjalnych halach produkcyjnych. Po wytworzeniu są one transportowane na plac budowy, gdzie całość jest przytwierdzona do podłoża lub montowana z pozostałymi elementami, jeśli projekt jest bardziej skomplikowany. Ze względu na swoją specyfikę można umieszczać je na skarpach, terenach podmokłych, czy też skałach.

Większość, standardowych projektów zakłada, że budynek będzie w kształcie sześcianu, którego wymiary będą regularne. Taki kształt najczęściej proponują sami producenci, którzy posiadają gotowe katalogi projektów. Skorzystanie z innego, niż oferowany przez twórcę projekt, może wiązać się z większymi kosztami inwestycji.

Wykończenie domu modułowego

Jak wskazują nam pracownicy firmy domymodulowe.pl, istnieje kilka możliwości wykończenia tego rodzaju budynku. Uzależniony jest on oczywiście od preferencji klienta, który może wybierać między stanem surowym, a pełnym wykończeniem.

W przypadku stanu surowego do naszej dyspozycji otrzymujemy budynek modułowy, który posiada kilka elementów wykończenia. Zazwyczaj są to zamontowane drzwi, okna oraz podłączone podstawowe instalacje. Jeśli chcemy by tego rodzaju budynek był przystosowany do mieszkania, musimy dokonać inwestycji, która ma na celu wyposażenie obiektu.

Drugim dostępnym rozwiązaniem jest pełne wyposażenie budynku, który jest od razu gotowy do użytkowania. Taką propozycję w swojej ofercie ma obecnie wielu producentów, którzy w stawianych przez siebie obiektach umieszczają między innymi sprzęt AGD i RTV, zapewniają umeblowaną kuchnię, umieszczają szafy i zabudowy, a także umieszczają elementy wyposażenia. Taka opcja jest wprawdzie droższa, ale taki dom jest od razu przystosowany do zamieszkania.

Domy modułowe - cena, rodzaje, specyfikacja

Modułowy dom - ile może to kosztować ?

Cena domu modułowego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest właśnie poziom wyposażenia mieszkania - oczywiście kupując budynek w stanie surowym zapłacimy dużo mniej, niż w przypadku pełnego umeblowania. Kolejnym elementem wpływającym na cenę jest wielkość modułu. Wybór w tym temacie jest bardzo szeroki, ponieważ skorzystać możemy zarówno z małych obiektów (około 35 m²), jak i budynków dwukondygnacyjnych (około 120 m²).

Duże znaczenie ma również to, czy taki budynek musi mieć pozwolenie na budowę, czy też nie. Mieszkania, które nie wymagają pozwolenia są oczywiście sporo tańsze. Przykładowo, za 35 m² dom modułowy, który nie wymaga pozwolenia na budowę, a dodatkowo jest obiektem całorocznych (wyposażony w klimatyzację) musimy zapłacić około 70 000 złotych. Za taką kwotę nie mamy co liczyć na postawienie klasycznego domu - warto więc poważnie zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem.