Za twórcę psychoterapii Gestalt uważa się Frederica Perlsa, natomiast za podłoże teoretyczne kilka ważnych nurtów, takich jak psychoanaliza, psychologia postaci, holizm, a także filozofia egzystencjalna.

„Tu i teraz”

Psychoterapia Gestalt opiera się na dążeniu do życia „tu i teraz”, oznacza to tworzenie satysfakcjonujących związków ze światem, a także z samym sobą, ponadto unikanie nadmiernego analizowania i rozmyślania, na rzecz działania, przyjmowania rzeczywistości z całym jej inwentarzem w postaci dobrych oraz złych doświadczeń.

Ja to ja - samoświadomość kluczem do szczęścia

Terapia Gestalt wspiera pacjenta w dążeniu do tak zwanego dialogu egzystencjalnego, a co za tym idzie do lepszego poznawania i akceptacji samego siebie, gdyż tylko w ten sposób, człowiek jest w stanie budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Pychoteraputa - pacjent - relacja oparta na zaufaniu

Relacja pacjent-terapeuta odgrywa w psychoterapii Gestalt kluczową rolę. Psychoterapeuta musi zbudować z klientem więź opartą na bezpieczeństwie i zaufaniu, bo tylko wtedy obie strony są w stanie zajrzeć w głąb duszy pacjenta. Osoba potrzebująca terapii posiada ze sobą cały bagaż doświadczeń, emocji, przyzwyczajeń, które to decydują o jego postrzeganiu siebie i świata. Terapeuta natomiast również posiada swoje doświadczenia, emocje i przede wszystkim wiedzę, która pozwala mu pomóc pacjentowi odkryć źródło problemu i odnaleźć rozwiązanie.

Człowiek - integralna całość

Psychoterapia Gestalt zakłada, że człowiek jest jednostką złożoną z ciała i duszy i tylko pracując nad obiema sferami, można osiągnąć sukces. Chodzi o to, że nasze ciało, nasza postawa, mimika, gesty często są odzwierciedleniem naszych uczuć, ukrytych emocji czy leków. Aby zacząć żyć tu i teraz, trzeba zdać sobie sprawę z wieloaspektowości swojej osoby.

Psychoterapia Gestalt ma za zadanie pomóc pacjentowi, który czuje się zagubiony, nie do końca satysfakcjonuje go jego życie, często nie dostrzega jego pozytywnych aspektów, ponieważ jego myśli i świadomość skupiona jest na tylko jednym z nich, na przykład pracy.

 

Artykuł przygotowany przy współpracy z gabinetem psychoterapii w Krakowie.