Zbieraj elektrośmieci i dołącz do akcji recyklingu w Żoliborzu
Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci zbliża się wielkimi krokami, a lokalny urząd zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w akcji recyklingu nieużywanych sprzętów elektronicznych. To doskonała okazja, by zrobić porządek w domu i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska.

Akcja zbiórki elektrośmieci w Żoliborzu

W tym roku Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci obchodzimy 13 października. To wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami elektronicznymi, przyciągnęło również uwagę lokalnych władz. Żoliborski urząd postanowił włączyć się w obchody, organizując czasowy punkt zbiórki elektrośmieci, który czynny będzie od 1 do 31 października.

W holu urzędu, przy wejściu, umieszczono specjalny pojemnik na małe urządzenia elektryczne oraz baterie. Mieszkańcy mają szansę przynieść do urzędu wszystkie popsute lub nieużywane sprzęty, które kiedyś działały na prąd lub na baterie. Tego rodzaju akcje to doskonała okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych urządzeń, a jednocześnie zadbać o ekologię.

Czego dotyczy zbiórka i jakie sprzęty można oddać?

W ramach akcji zbierane będą różnorodne elektrośmieci, w tym:

  • drobne sprzęty AGD i RTV - odkurzacze, żelazka, czajniki elektryczne, tostery, blendery oraz ekspresy do kawy;
  • sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny - laptopy, tablety, klawiatury, myszki, monitory, drukarki oraz telefony komórkowe;
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne - wkrętarki, wiertarki, szlifierki, lutownice i wyrzynarki;
  • sprzęt do pielęgnacji ciała - depilatory, suszarki, prostownice, lokówki oraz elektryczne szczoteczki do zębów;
  • sprzęt do monitorowania zdrowia - ciśnieniomierze i pulsometry.

To ważne, aby mieszkańcy zwracali uwagę na to, jakie sprzęty oddają do recyklingu, gdyż każda z tych rzeczy ma swój wpływ na stan środowiska.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci - więcej niż tylko zbiórka

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to nie tylko akcja zbiórki odpadów elektronicznych, ale także globalna inicjatywa mająca na celu promowanie recyklingu i odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Zainicjowana przez WEEE Forum - Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizacji Odpowiedzialności Producentów Odpadów Elektronicznych, ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków niewłaściwego pozbywania się elektrośmieci.

Zbieranie elektroodpadów to również krok w stronę zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Odpady elektroniczne często zawierają substancje szkodliwe, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi i ekosystemom. Dlatego każda akcja mająca na celu ich zbiórkę jest niezwykle istotna i powinna być wspierana przez lokalne społeczności.


Na podst. UD Żoliborz