Uroczystość upamiętniająca odbicie obozu „Gęsiówka” w 80. rocznicę wydarzeń z 1944 roku
W sobotę, 5 sierpnia, mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta zebrali się na skwerze przy ul. Anielewicza i Okopowej, aby uczcić 80. rocznicę odbicia obozu „Gęsiówka” przez harcerski batalion „Zośka”. To niezwykle ważne wydarzenie historyczne przypomina czasy Powstania Warszawskiego, które na zawsze zmieniły losy stolicy.

Wydarzenie upamiętniające heroiczny czyn

Podczas uroczystości, wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra podkreśliła znaczenie odbicia obozu KL Warschau, znanego jako „Gęsiówka”. „Spotykamy się tutaj, żeby uczcić i pamiętać wydarzenie wyjątkowe. Żołnierze Powstania Warszawskiego 5 sierpnia właśnie w tym miejscu wyzwolili więźniów w większości pochodzenia żydowskiego” – mówiła. Wspomniała również, że wiele osób, które zostały uwolnione, zdecydowało się walczyć w powstaniu, a wielu z nich poniosło śmierć w tym heroicznym zrywie. Jej słowa przypominają, jak ważna jest pamięć o solidarności między narodami oraz sprzeciwianiu się złu w czasie okupacji.

Historia obozu „Gęsiówka” i jego znaczenie

Oboz koncentracyjny KL Warschau, potocznie znany jako „Gęsiówka”, został utworzony przez Niemców w połowie 1943 roku na terenie byłego getta. Nazwa obozu nawiązuje do jego lokalizacji u zbiegu ulic Gęsiej i Zamenhofa. Więźniowie, w większości Żydzi, byli zmuszani do ciężkiej pracy przy rozbiórce ruin getta oraz poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Ostatecznie, 5 sierpnia 1944 roku, harcerski batalion „Zośka” podjął akcję odbicia obozu, wykorzystując zdobyty niemiecki czołg, uwalniając 348 więźniów, w tym wielu Żydów, którzy później walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Refleksje nad przeszłością i pamięcią

W trakcie ceremonii Piotr Sikorski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Żołnierzy, zwrócił się do weteranów oraz zebranych gości. „Jest to miejsce, przy którym zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i turyści, w tym liczne wycieczki z Izraela, przystają i snują refleksje o tragicznych losach ludzi w okresie II wojny światowej” – mówił. Dziś, w miejscu, gdzie kiedyś panował strach i cierpienie, stoją tablice upamiętniające wydarzenia z przeszłości. Jedna z nich jest napisana po polsku, druga po angielsku, a trzecia w jidysz, co symbolizuje różnorodność narodowości, które zostały dotknięte przez wojnę.

Uroczystość była nie tylko przypomnieniem o bolesnej historii, ale także wezwaniem do refleksji nad wartością ludzkiego życia i potrzebą pamięci o tych, którzy walczyli o wolność. Wspomnienia o „Gęsiówce” i jej bohaterach będą trwać, przypominając o konieczności stawiania czoła złu oraz o solidarności w obliczu trudnych czasów.


Według informacji z: UMS Warszawa