Warszawska odyseja społeczna i technologiczna: odkryj dziedzictwo Hipolita Wawelberga. W sercu stolicy, na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, odbywa się wyjątkowa wystawa "Utopia Urzeczywistniona", celebrująca 180. rocznicę urodzin wybitnego filantropa i społecznika. Ta ekspozycja, dostępna do końca kwietnia, rzuca nowe światło na historię miasta i jego mieszkańców, oferując unikalną perspektywę na przeszłość, która nadal inspiruje do przemyśleń o przyszłości.
- Otwarcie wystawy "Utopia Urzeczywistniona", uczczenie 180. rocznicy urodzin Hipolita Wawelberga.
- Wystawa na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dostępna do 26 kwietnia.
- Spotkanie z historią dwóch wyjątkowych projektów: Szkoły Mechaniczno-Technicznej i "Kolonii Wawelberga".
- Wymiar społeczny i technologiczny działań Wawelberga w kontekście rozwoju Warszawy.
Wawelberg nie tylko wpisał się w historię stolicy jako finansista i działacz społeczny, ale przede wszystkim jako człowiek o wielkim sercu dla potrzebujących. Jego inicjatywy, takie jak założenie Szkoły Mechaniczno-Technicznej oraz projekt "Kolonia Wawelberga", były kamieniami milowymi w rozwoju edukacji technicznej i budownictwa społecznego na ziemiach polskich.
"Wystawa poświęcona Hipolitowi Wawelbergowi, pokazuje historię miasta odnoszącą się do ważnych tematów społecznych, dotyczących mieszkalnictwa społecznego, dobrego projektowania usług dla mieszkańców, szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji finansowej. Istotnym elementem była też edukacja techniczna i powstanie Szkoły Mechaniczno – Technicznej, która stała się następnie częścią Politechniki Warszawskiej. Uważam, że jest to dobry początek tego rodzaju inicjatyw przybliżających mieszkańcom ważne kwestie społeczno-gospodarcze" – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Wystawa "Utopia Urzeczywistniona" to nie tylko hołd dla osoby Hipolita Wawelberga, ale również przypomnienie o wartościach, które kierowały jego działaniami. "Cieszę się, że możemy zaprezentować tu, w centrum Warszawy, wystawę Hipolita Wawelberga – człowieka, który kochał to miasto i który lokował tutaj wiele swoich filantropijnych projektów. Słuchał wybitnych obywateli Warszawy i ekspertów w różnych dziedzinach, a potem realizował te projekty, które uważał, że w tej chwili są najbardziej potrzebne. Wszystkie jego projekty były bardzo prekursorskie." – skomentował Kurator Wystawy Andrzej Chybowski.
Odkrywanie dziedzictwa Hipolita Wawelberga to podróż przez czas, która ukazuje, jak dalekowzroczne były jego idee i jak ważną rolę odegrały w kształtowaniu współczesnego oblicza Warszawy. Uczestnicy wystawy mają szansę zobaczyć, jak utopia może stać się rzeczywistością, gdy stoi za nią pasja i zaangażowanie w budowanie lepszego jutra dla wszystkich mieszkańców.
Na podst. MUW