Wyróżnienia dla warszawskich operatorów numeru 112
Warszawa świętuje niezwykłych bohaterów codzienności - operatorów numeru 112. W dniu ich święta, dowiedz się, co kryje się za kulisami ich niezastąpionej pracy.
  • Uroczyste wyróżnienia dla operatorów numeru alarmowego 112 w Warszawie.
  • Historia i działalność Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
  • Znaczenie szybkiej reakcji operatorów dla bezpieczeństwa mieszkańców.
  • Wyzwania związane z połączeniami niezasadnymi.
  • Konkurs „112 – ten numer ratuje życie” promujący wśród młodych świadomość numeru alarmowego.

W dniu, który upływa pod znakiem podziękowań dla tych, którzy na pierwszej linii stawiają czoła kryzysom - operatorów numeru alarmowego 112, obraca się uwaga ku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. To oni, zawsze gotowi do działania, stanowią pierwszy kontakt w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzięki ich poświęceniu, w minionym roku mieszkańcy mogli czuć się bezpieczniej, z ponad milionem odebranych połączeń telefonicznych.

Historia stołecznego Centrum rozpoczyna się 27 listopada 2013 roku, kiedy to odebrano pierwsze zgłoszenie alarmowe. Od tego czasu, liczba połączeń nieustannie rośnie, a operatorzy niezmiennie udowadniają swoją wartość. Obsługują oni zarówno zgłoszenia na europejski numer alarmowy 112, jak i na numery specjalistycznych służb, dzięki współpracy z wojewodą mazowieckim.

"Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich najważniejsze. Chcemy bardzo podziękować operatorom za ich ciężką, ratującą życie pracę" – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wśród wyzwań, z jakimi mierzą się operatorzy, znaczące miejsce zajmują połączenia niezasadne, stanowiące 36% wszystkich zgłoszeń. Zabierają one cenny czas i mogą opóźniać reakcję w rzeczywistych sytuacjach zagrożenia.

Jednocześnie, warto podkreślić, jak istotnym elementem edukacji jest konkurs „112 – ten numer ratuje życie”. Skierowany do młodych warszawiaków, ma on na celu kształtowanie właściwych zachowań oraz propagowanie wiedzy o numerze 112 jako pierwszym kroku w niesieniu pomocy.

"Jedną z najważniejszych odpowiedzialności wojewody jest kwestia bezpieczeństwa" – zaznaczał Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, podkreślając kluczową rolę Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Wyróżnienie operatorów przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego i wojewodę Mariusza Frankowskiego stanowi uznanie dla ich niełatwej, ale niezmiernie ważnej pracy. Imiona takie jak Monika Szczuchniak, czy Michał Żochowski, reprezentują nie tylko osoby stojące za każdym odebranym połączeniem, ale również poświęcenie i profesjonalizm niezbędne w niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują.


Opierając się na: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy