Inwestycja w fotowoltaikę - dlaczego wspólnoty mieszkaniowe powinny to rozważyć

Oświetlenie strychu, piwnic i klatki schodowej, a więc części wspólnych budynku zarządzanego przez wspólnotę mieszkaniową generują spore wydatki. Są one szczególnie wysokie w czasie zimy. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, na wagę złota są rozwiązania generujące długoterminowe oszczędności. Zaliczają się do nich z pewnością panele fotowoltaiczne, które można zamontować na dachu budynku stanowiącym część wspólną.

Oszczędności na rachunkach za prąd dla wspólnot mieszkaniowych

21 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt zamrażający ceny prądu na 2024 r. Zgodnie z jego założeniami mają zostać utrzymane te, obowiązujące w 2022 r. W przypadku wspólnot mieszkaniowych duże zużycie prądu generują części wspólne – w tym oświetlenie klatek schodowych, strychu, piwnicy, zasilanie windy czy monitoring.

W dniu 7.12.2023r. sejm przyjął kolejną ustawę o ochronie odbiorców energii, według której niższe ceny za energię mają obowiązywać jeszcze przez I połowę 2024 roku. Zamrażanie cen jest rozwiązaniem tymczasowym i maskuje problem rosnących kosztów zużycia prądu. Gdy odgórne regulacje przestaną obowiązywać – wiele gospodarstw domowych może nie sprostać regularnym opłatom. 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla wspólnot mieszkaniowych przestaje być wobec tego rozwiązaniem wyłącznie wartym rozważenia. Staje się natomiast jedynym, które pozwoli uniezależnić się od cen prądu ustalanych przez dostawców energii. Ale nie tylko! Wspólnota mieszkaniowa może sprzedawać nadwyżki wyprodukowanego prądu, dzięki prosumentowi lokatorskiemu. To zwiększa pulę środków dostępnych na inne cele jak np. remont klatek schodowych, wymiana elektryki czy odświeżenie elewacji.

Stabilność cen energii i niezależność od dostawców

Jak wynika z danych ARE przytaczanych przez portal Wysokie Napięcie – cena za 1 MWh w połowie 2020 r. wynosiła 0,66 gr. W 2021 były to już 0,73 gr, aby w 2023 osiągnąć przyprawiający o dreszcze poziom 0,96 r. 

Można przyjąć postawę dobrożyczeniową i sądzić, że gorzej już być nie może… ale to dosyć naiwne. Tym bardziej że wedle prognoz wzrost cen w 2024 r. może wynieść nawet 40–80 proc. Tak drastyczna podwyżka, przy wciąż rosnącej inflacji oznacza konieczność rezygnacji  innych wydatków jak utrzymanie należącego do wspólnoty mieszkaniowej placu zabaw, malowanie ścian części wspólnych czy organizacja wydarzeń kulturalno-rozrywkowych (np. z okazji Dnia Dziecka).

Jest jednak sposób, aby przestać obawiać się rachunków za prąd – inwestycja w panele fotowoltaiczne. Zakup dobrej jakości komponentów zapewnia całej instalacji żywotność 25 lat. Na zwrot poniesionych kosztów można było liczyć zwykle już po 10 latach. Jednak przy rosnących cenach prądu następuje to obecnie w zdecydowanie krótszym czasie.

Dodatkową tego korzyścią jest uniezależnienie od dostawcy energii i wahań cen prądu. Dzięki uzyskanej stabilności finansowej możliwe jest pewne planowanie wydatków bez ryzyka, że kolejna drastyczna podwyżka zmusi do zmiany zamierzeń inwestycyjnych.

Ekologia i zrównoważony rozwój – korzyści inwestycji w fotowoltaikę

Stan powietrza jest w złym stanie. Zwłaszcza w sezonie grzewczym. W 2022 r. poziomy PM10 i PM2,5 zostały przekroczone odpowiednio w: czternastu i jedenastu strefach. Natomiast benzo(a)pirenu – w aż trzydziestu dwóch! Nie zmieni się to, bez inwestycji w odnawialne źródła energii. 

Fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej pozwala zmniejszyć obciążenie środowiska emitowanymi zanieczyszczeniami. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, najgorsza sytuacja panuje w aglomeracjach: warszawskiej, wrocławskiej, krakowskiej i górnośląskiej, gdzie spaliny uliczne w połączeniu z dymem elektrowni tworzy mieszaninę szczególne szkodliwą dla środowiska i żyjących w nim ludzi.

W otoczeniu budynku mieszkalnego wspólnoty, dzięki panelom fotowoltaicznym panują korzystniejsze warunki do rekreacji na świeżym powietrzu. Poprawia się też sytuacja w całym mieście. Im więcej takich inwestycji, tym lepsze warunki do życia.

Proces inwestycji w fotowoltaikę dla wspólnot mieszkaniowych

Aby instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku wspólnoty mieszkaniowej przynosiła jak największe korzyści, musi być dopasowana do potrzeb obiektu. Niezbędne jest tu przeprowadzenie audytu energetycznego, ale też stworzenie projektu ulokowania paneli w części wspólnej.

Warto taką inwestycję powierzyć specjalistom ON Media, zwłaszcza przy planach ubiegania się o dofinansowanie. Wówczas istotna jest nie tylko dobrze dobrana instalacja, wyliczenie okresu zwrotu inwestycji, ale też dopełnienie szeregu formalności umożliwiających ubieganie się o finansowe wsparcie ze środków krajowych lub Unii Europejskiej.

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, https://orka.sejm.gov.pl/proc10.nsf/ustawy/72_u.htm, dostęp: 11.12.2023 r.
  2. B. Derski, Pomimo „zamrożenia” ceny prądu wzrosły najmocniej od 30 lat, https://wysokienapiecie.pl/93289-pomimo-zamrozenia-ceny-pradu-wzrosly-najmocniej-od-30-lat/, dostęp: 4.12.2023 r.
  3. https://www.are.waw.pl/badania-statystyczne/wynikowe-informacje-statystyczne/publikacje-miesieczne#informacja-statystyczna-o-energii-elektrycznej, dostęp: 4.12.2023 r.
  4. https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20230714133336/download?id=166238&lang=pl_PL, dostęp: 14.12.2023 r.
  5. https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1004483, dostęp: 14.12.2023 r.