Silny, ale zwinny, olbrzymi, ale o niezwykłej wrażliwości — taki jest nowofundland, czyli pies, który podbił serca rodzin na całym świecie. Dawniej pomagał rybakom wyciągać łodzie i sieci z wody, dlatego nic dziwnego, że dzisiaj często staje się psem-ratownikiem.

Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować swojego pupila rasy nowofundland, doskonale trafiłeś. Ten ogromny pies nie tylko zasługuje na multum miłości, ale także przemyślaną pielęgnację obfitego futerka.

Jak pielęgnować psa rasy nowofundland?

Nowofundland — historia rasy

Miejscem pochodzenia psa rasy nowofundland, jak sama nazwa wskazuje, jest Nowa Fundlandia — kanadyjska wyspa. Nowofundland jest psem olbrzymim, a jego postura jest wprost imponująca. Kocha wodę i uwielbia pływać, dlatego już dawniej pomagał rybakom i żeglarzom w codziennej pracy. Nowofundlandy dobrze znosiły nawet ekstremalne warunki pogodowe. Dlatego właśnie często służyły jako psy wodne i pociągowe.

Dokładne pochodzenie przodków nowofundlandów nie jest znane. Wiele wskazuje na to, że rasa wywodzi się z pierwszych ras europejskich rybaków, jak również tych pochodzących od kanadyjskich tubylców. W tworzeniu rasy niebagatelną rolę odegrały także psy arktyczne, wykorzystywane do zaprzęgów (świadczy o tym obfite futro nowofundlanda i jego gruby podszerstek).

Pierwsza wzmianka o nowofundlandach pojawiła się w XVIII wieku w dzienniku angielskiego kapitana Cartwrighta. W XIX wieku nowofundlandami zainteresowała się angielska i francuska klasa średnia i wyższa. Pierwsza wystawa nowofundlandów odbyła się w 1860 roku w Birmingham. Po 15 latach angielski Kennel Club założył księgę hodowlaną dla tej rasy. Natomiast w 1886 roku w Anglii powstał najstarszy klub hodowlany nowofundlanda.

W Polsce rasa rozpowszechniła się w latach 20. XX wieku, natomiast szczyt jej popularności przypadł na lata 60. XX wieku.

Spokój, opanowanie i życzliwość, czyli główne cechy charakteru nowofundlanda

Cechami charakterystycznymi nowofundlandów są opanowanie, spokój i przyjacielskie nastawienie, zarówno do innych zwierząt, jak i do ludzi. Rasa ta, mimo że olbrzymia, jest bardzo wrażliwa. Nowofundland kocha miłością bezgraniczną — potrafi także oddać życie za swojego właściciela.

Nowofundlandy nawiązują dobre relacje z dziećmi — są psami cierpliwymi i rozważnymi. To lojalni towarzysze, nie tylko zabaw, ale także codziennych czynności.

Nowofundland potrzebuje solidnej dawki pieszczot i czułości. Przy tym wszystkim nie jest psem hałaśliwym i trudno go wyprowadzić z równowagi.

Jego iście „niedźwiedzie” gabaryty i zwinność sprawiają, że często staje się psem-ratownikiem. Woda to prawdziwy żywioł nowofundlanda (nazywa się go także wodołazem). Obok stawu, rzeki czy jeziora nie przejdziesz ze swoim pupilem tak, aby nie skorzystał z kąpieli. Miej zatem to na uwadze, wybierając terytorium na spacer.

Jak wygląda nowofundland?

Nowofundlandy zalicza się do molosów, czyli psów olbrzymich. Ich wysokość w kłębie wynosi około 66 centymetrów dla suk, natomiast 71 centymetrów dla psów. Osiągają wagę od 60 do 70 kilogramów. Umaszczenie najczęściej jest czarne, choć istnieją odmiany brązowe i czarno-białe. Często u czarnych i brązowych nowofundlandów widoczne są białe znaczenia na piersi, końcówce ogona i palcach.

Futerko nowofundlanda jest gęste i grube, ale także stosunkowo miękkie, o umiarkowanej długości. Włos tej rasy może być całkowicie prosty lub lekko falujący. Sierść nowofundlanda składa się z włosa okrywowego i podszerstka. To właśnie owo gęste i grube futro zapewnia Twojemu ulubieńcowi ochronę przed zimnem i wilgocią.

Jak pielęgnować futerko nowofundlanda?

Szczotkowanie (nawet codzienne) to podstawa, aby Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowe, miękkie i lśniące futerko. Pamiętaj, że Twój pupil intensywnie linieje wiosną i jesienią, także uzbrój się cierpliwość i przeczekaj ten trudny czas.

Czesanie pozwoli rozplątać kołtuny i zapewni skórze lepszy dostęp powietrza. Używaj szczotki pudlówki o gładko zakończonych pinach i metalowych grzebieni o różnym rozstawie zębów.

Nie zapomnij po każdym spacerze przejrzeć futerko swojego pupila i oczyścić je z gałązek, rzepów i liści.

Kąpiel nowofundlanda może być rzadka, jednka kiedy już zdecydujesz się na nią, wybieraj wyłącznie szampony dla psów o wrażliwej skórze. Najlepiej, aby Twoim ulubieńcem zaopiekował się sprawdzony groomer. Po kąpieli z zastosowaniem profesjonalnych kosmetyków wysuszy on futerko nowofundlanda chłodnym nawiewem. Pozostawione do samodzielnego wyschnięcia, mogłoby przyczynić się do odparzeń i grzybicy skóry. A tego przecież nie chcesz. Trymowanie i strzyżenie nowofundlandów nie jest zalecane.

Zadbaj o sierść swojego ulubieńca — codziennie ją szczotkuj i sprawdzaj, czy nie osadziły się na niej zanieczyszczenia. Nowofundland za okazane serce i troskę odwdzięczy Ci się lojalnością i bezgraniczną miłością. A samotne chwile umili Ci swoim życzliwym towarzystwem.

https://studio4dogs.pl/