Trzeci migdałek należy do tych, których nie da się dostrzec podczas otwierania buzi. Jest on ukryty i możliwe jest dojrzenie jego dzięki specjalnemu lusterku, które wchodzi w posiadanie laryngologów. Migdałek nazywany gardłowym można dostrzec jedynie przez nos. Jego przerost może powodować m.in. trudności w oddychaniu. Takie osoby będą musiały rozważyć zabieg adenotomii, który polega na jego usunięciu.
Adenotomia - chirurgiczny zabieg usunięcia
Usunięcie migdałka gardłowego, tzw. trzeciego wykonywane może być na różne sposoby. Wcześniej potrzebna jest jednak diagnostyka, która pozwoli ocenić stan w jakim migdałek się znajduje. Używana jest do tego metoda endoskopowa, gdzie wykorzystuje się fiberoskop. Wśród innych metod można wymienić metodę palpacyjną lub zdjęcie rentgenowskie.
Dopiero po ocenie stanu migdałka może zostać podjęta decyzja o wykonaniu chirurgicznego zabiegu usunięcia. Polega ona na usunięciu lub ścięciu nadmiaru tkanki limfatycznej migdałka gardłowego. Decyzję o tym podejmuje lekarz, który zajmuje się pacjentem.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Jacy pacjenci mogą poddać się adenotomii? Wśród wskazań można wymienić:
- "gapowaty" wyraz twarzy, który fachowo nazywany jest twarzą adenoidalną,
- problemy z utrzymaniem drożności nosogardzieli w znacznym stopniu zaawansowania,
- przewlekłe zapalenie nosa i zatok przynosowych,
- nadmierne chrapanie i bezdech senny,
- wady zgryzu,
- wysiękowe zapalenie ucha, które może mieć charakter przewlekły, wciąż nawracający.
Pacjenci, którzy mają problem z rozszczepieniem podniebienia, zaburzenia krzepnięcia krwi lub z infekcjami dróg oddechowych/inną infekcją, nie mogą skorzystać z możliwości, jakie daje chirurgiczny zabieg usunięcia. Do przeciwwskazań zalicza się także przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz tych, których zadaniem jest rozrzedzenie krwi. Więcej informacji znajdziesz na https://otolaryngolodzy24.pl/trzeci-migdal/.
Czy można liczyć na znieczulenie?
Wiele osób dorosłych wzdryga się na samo wspomnienie zabiegu usunięcia migdałka, jakie przeprowadzało się kilkadziesiąt lat temu. Często można spotkać się z określeniem, że usuwanie odbywało się "na żywca" przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent doskonale zdawał sobie sprawę z tego, co działo się podczas trwania zabiegu. Aktualnie stosowanie jest znieczulenie ogólne, którego zadaniem jest zmniejszenie dyskomfortu u pacjentów. W trakcie usuwania pacjent śpi i nie jest świadom tego, co się dzieje na sali.
Adenotomia - gdzie jest wykonywana?
Osoby, które rozważają ten zabieg, mogą zgłosić się do Kliniki Otolaryngolodzy24. Zapraszamy do skorzystania z naszej fachowej opieki medycznej, która zawsze ukierunkowana jest na indywidualne potrzeby pacjenta. Najlepsi specjaliści od laryngologii wykonają kompleksową diagnostykę, której efektem będą nowoczesne metody leczenia, w tym np. adenotomia. Cała oferta kliniki znajduje się na https://otolaryngolodzy24.pl/, gdzie dostępne są dane kontaktowe, które pomogą w umówieniu się na wizytę. Z oferty kliniki mogą korzystać nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci pod troskliwą opieką dorosłych.