Do 10 lat pozbawienia wolności może grozić 22-latkowi, którego zatrzymali w wyniku pracy operacyjnej policjanci z Wydziału Operacyjno - Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Podczas tych działań funkcjonariusze zabezpieczyli znaczną ilość środków odurzających i substancji psychotropowej w postaci heroiny, kokainy i mefedronu, które młody mężczyzna ukrywał w piwnicy jednej z kamienic. Zarzut łamania przepisów Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii usłyszał w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga Północ.

Policjanci Wydziału Operacyjno - Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI zwalczający przestępczość narkotykową dotarli do informacji, z której wynikało, że młody mężczyzna przebywający w rejonie jednej z kamienic przy ulicy Małej może posiadać środki odurzające. Ponieważ był on osobą bezdomną i istniało ryzyko, że może zmienić miejsce pobytu, policjanci musieli działać szybko.

Operacyjni zjawili się w wytypowanym miejscu. Ustalenia, jakich wcześniej dokonali, doprowadziły ich do 22-latka. W trakcie jego kontroli ujawnili gotówkę w kwocie 3900 złotych oraz klucz, który według jego oświadczenia należał do mieszkania w innej dzielnicy Warszawy. Konkretnego adresu jednak nie chciał podać.

Policjanci wiedząc, że mężczyzna może ukrywać narkotyki w piwnicy, dopasowali znaleziony przy nim klucz do jednego ze znajdujących się tam pomieszczeń. Mężczyzna cały czas zaprzeczał jakoby miał posiadać zabronione substancje. Jednak policjanci nie dali wiary jego zapewnieniom. Przeszukali pomieszczenie.

Znaleźli w nim cztery słoiczki i foliowy woreczek zawierające zawiniątka z różnymi substancjami. Zatrzymali 22-latka.

Policjanci doprowadzili młodego mężczyznę do komendy przy ulicy Jagiellońskiej. Tam szczegółowo sprawdzili jego dane w policyjnym systemie. Okazało się, że mężczyzna nie pierwszy raz wszedł w konflikt z prawem. Miał już notowania kryminalne dotyczące m.in. posiadania narkotyków.

Zabezpieczone substancje poddano oględzinom. W 130 zawiniątkach znajdowała się heroina, kokaina i mefedron. Trafiły one do ekspertyzy biegłego.

Szczegółowa analiza ich składu chemicznego wykazała, że 22-latek był w posiadaniu około 195 porcji heroiny, 57 porcji kokainy i 172 mefedronu.

Policjanci doprowadzili zatrzymanego na przesłuchanie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ, gdzie przedstawiono mu zarzut. Za przestępstwo, o które 22-latek jest podejrzewany może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

kom. Paulina Onyszko/ea