Mł. asp. Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej i kom. Paulina Onyszko - oficer prasowy z Komendy Policji na Pradze Północ oraz przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Targówek spotkali się z seniorami w Klubie "Lira" przy ulicy Łojewskiej. Policjantki radziły, jak nie paść ofiarą oszusta podającego się za policjanta, prokuratora czy pracownika administracji. Przeprowadziły również pogadankę z seniorami o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i przekonywały, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych jest noszenie odblasków. Uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji i dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

 
Kilka dni temu w Klubie "Lira" przy ulicy Łojewskiej zorganizowano spotkanie z seniorami. Uczestniczyli w nim: mł. asp. Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej i kom. Paulina Onyszko  - oficer prasowy z Komendy Policji na Pradze Północ oraz przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Targówek.

Policjantki przeprowadziły pogadankę o bezpieczeństwie, która dotyczyła przede wszystkim najpopularniejszych metod oszustw dokonywanych na osobach starszych. Zebrani w sali seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji, opowiadali własne historie i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Funkcjonariuszki najbardziej cieszył fakt, że seniorzy potrafili scharakteryzować sposób działania oszustów podających się za krewnego, policjanta, administratora czy prokuratora.

Policjantki podały wiele przykładów, w których starsza osoba niestety padła ofiarą przestępców i przekazała im swoje oszczędności i wartościowe przedmioty.

Ostrzegały, że oszuści często pukają do drzwi osób starszych pod różnym pretekstem, np. podając się za nowego sąsiada, niekiedy oferując sprzedaż artykułów w "promocyjnych" cenach i po podstępnym wejściu do mieszkania, okradają domowników. Policjantki tłumaczyły, jak ważne jest weryfikowanie tożsamości wszystkich takich osób oraz ich celu wizyty.

Funkcjonariuszki zwróciły również uwagę seniorom na ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, w tym w ruchu drogowym. Przekonywały, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych ma noszenie elementów odblaskowych, szczególnie teraz, kiedy szybko zapada zmrok.

Kom. Paulina Onyszko oraz mł. asp. Agnieszka Wiatrowicz - Grabowska tłumaczyły też, jak bezpiecznie poruszać się środkami komunikacji miejskiej i właściwie zabezpieczyć swoje mienie, by nie paść ofiarą kieszonkowca, np. podczas robienia zakupów bądź wizyty na cmentarzu.

Policjantki uprzedzały, by zachować czujność i ostrożność dokonując zakupów przez Internet. Radziły, by dokładnie zweryfikować sprzedawcę i jego regulamin sprzedaży.

Zachęcały zebranych do udziału w debatach społecznych, na których można podzielić się spostrzeżeniami dot. bezpieczeństwa w dzielnicy oraz do kontaktu z dzielnicowym właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Na koniec tej części spotkania policjantki rozdały zebranym ulotki dotyczące profilaktyki oszustw.

Dalej głos zabrał Kierownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Targówek, który zachęcił seniorów do udziału w cyklicznie organizowanych spotkaniach grup osiedlowych i zgłaszania niepokojących sytuacji. Następnie wręczył uczestnikom opaski odblaskowe.

Seniorzy nagrodzili gości oklaskami za poświęcony im czas.

kom. Paulina Onyszko/ea

 • Zdjęcie przedstawia dwie umundurowane policjantki, które soją przed siedzącymi na krzesłach seniorami.
  policjantki na spotkaniu z seniorami
 • Zdjęcie przedstawia dwie umundurowane policjantki, które soją przed siedzącymi na krzesłach seniorami. Po prawej stronie zdjęcia stoi senior i trzyma mikrofon w rękach.
  policjantki na spotkaniu z seniorami
 • Zdjęcie przedstawia dwie umundurowane policjantki, które soją przed siedzącymi na krzesłach seniorami. W ostatnim rzędzie stoi seniorka.
  policjantki na spotkaniu z seniorami
 • Zdjęcie przedstawia umundurowaną policjantkę, która wręcza seniorom ulotki.
  policjantki na spotkaniu z seniorami
 • Zdjęcie przedstawia umundurowaną policjantkę, która wręcza seniorom ulotki.
  policjantki na spotkaniu z seniorami
 • Zdjęcie przedstawia przedstawiciela BBiZK, który wręcza seniorom opaski odblaskowe.
  policjantki na spotkaniu z seniorami