Co to jest manipulator przemysłowy i na co zwrócić uwagę przy doborze?

Bez manipulatorów przemysłowych praca w wielu fabrykach i na budowach byłaby nieporównywalnie trudniejsza, a często nawet niemożliwa. Maszyny te znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach. Nie ma jednak uniwersalnego sprzętu tego typu. Czym są i czym różnią się między sobą te urządzenia?

Czym są manipulatory przemysłowe?

Manipulator przemysłowy to urządzenie służące do transportu ciężkich przedmiotów w zakładach produkcyjnych i na budowach. Sprzęt ten składa się z ramienia do przenoszenia rzeczy i podstawy z obciążeniem zapobiegającym przechylaniu się lub wywróceniu. Na tym jednak podobieństwa manipulatorów przemysłowych się kończą. Każda maszyna ma swoją własną, dostosowaną do danego typu zadań specyfikację.

Część urządzeń wyposażona jest w platformy, dzięki którym mogą pracować na linii produkcyjnej. Wśród nich są zarówno sprzęty umieszczone w tylko jednym miejscu, jak i modele poruszające się po szynach wzdłuż taśmy. Oprócz nich istnieją również mobilne manipulatory przemysłowe. Są one zaopatrzone w koła.

Jakie są podstawowe parametry manipulatorów przemysłowych?

Kolejne ważne cechy to udźwig, szerokość rozstawu ramienia roboczego i odległość, na jaką można je wysunąć. W przypadku maszyn, które jeżdżą, trzeba zwrócić uwagę na to, czy sprzęt potrafi pokonywać większe wzniesienia. Cecha ta ma znaczenie, jeżeli manipulator przemysłowy ma być wykorzystywany np. na budowie lub poza obrębem fabryki

Istotny jest ponadto sam rozmiar maszyn. Nie są one na tyle duże, by nie mieściły się do naczepy dużego samochodu ciężarowego. Inaczej może być jednak w przypadku transportu furgonetką. Z tego powodu przed wypożyczeniem urządzenia, trzeba znać jego wymiary.

Mobilne manipulatory przemysłowe nie są wyposażone w silniki spalinowe, lecz elektryczne. Dlatego właśnie ważna jest pojemność akumulatora. Powinien on wytrzymywać przynajmniej kilkanaście godzin pracy.

Jakie są rodzaje manipulatorów przemysłowych?

Manipulatory przemysłowe dzielą się na pneumatyczne i podciśnieniowe. Pierwsze z nich służą głównie do transportu ładunków w poziomie. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu chwycenie przedmiotu nawet poza jego środkiem ciężkości nie stanowi problemu. Sprzętu tego typu używa się np. na liniach produkcyjnych.

Drugi rodzaj, czyli manipulatory podciśnieniowe, mają pompę próżniową. Pozwala ona na podnoszenie ciężarów na duże wysokości. Niektóre modele mogą unieść ładunek nawet na wysokość ponad 2 m. Dzięki temu sprawdzają się i w fabrykach i na budowach.

Po mini żurawie budowlane zapraszamy na lift4ever.pl