Pompy ciepła — ekologiczne, ekonomiczne i łatwe w użytkowaniu

3 min czytania
Pompy ciepła — ekologiczne, ekonomiczne i łatwe w użytkowaniu

W dobie, kiedy coraz bardziej troszczymy się o środowisko, używając naturalnych kosmetyków, segregując śmieci i dokonując świadomych wyborów konsumenckich, chcemy, aby i nasze domy wykorzystywały ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich są pompy ciepła, które z powodzeniem zastępują tradycyjne kopciuchy. Dlaczego warto postawić na tego typu urządzenia i zastosować je w budynkach?

Pompy ciepła — ekologiczne, ekonomiczne i łatwe w użytkowaniu

Pompy ciepła — czym są te urządzenia?

Pompy ciepła to ekologiczne, ekonomiczne i komfortowe w użytkowaniu urządzenia. Służą one do ogrzania ciepłej wody użytkowej i domu. Pompa ciepła pobiera energię ze środowiska, a więc z odnawialnych źródeł energii (OZE). Ponieważ urządzenie samo nie produkuje ciepła, nie generuje także szkodliwych substancji do atmosfery.

Przeznaczenie pompy ciepła jest takie samo jak przeznaczenie kotła gazowego lub kotła zasilanego innym paliwem stałym.

Jak działają pompy ciepła?

Proces działania pompy ciepła można porównać do odwrotnego procesu, który zachodzi podczas pracy lodówki. Ostatnia pobiera ciepło od produktów i oddaje je do otoczenia. Natomiast pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia, przekazując je do wnętrza domu. Urządzenie wykorzystuje niskotemperaturową energię z gruntu, wód podziemnych lub powietrzu.

Efektywność pompy ciepła zależy od sposobu, w jaki pozyskuje ona energię ze środowiska. Popularnymi rodzajami pomp ciepła są urządzenia pobierające ciepło z powietrza (pompy powietrze-woda). Pracują one samodzielnie nawet wtedy, kiedy temperatura na dworze sięga -28 stopni Celsjusza.

Rodzaje pomp ciepła

Wiesz już, że na rynku dostępne są urządzenia, które pozyskują energię z różnych źródeł. Pompy ciepła dzielą się ze względu na górne i dolne źródło. Dolne źródło jest miejscem, z którego pompa ciepła pobiera energię (powietrze, woda, grunt). Górne źródła nazywane są emiterami, czyli punktami, gdzie oddaje się zgromadzone ciepło. Może to być ogrzewanie podłogowe, kaloryfer bądź różnego rodzaju nawiewy. Pompy ciepła dzielą się na:

  • gruntowe — zasila je ciepło ziemi; często spotyka się je wraz z kolektorami, czyli sondami (poziomymi lub pionowymi),
  • woda-woda — pobierają ciepło z wód gruntowych na przykład ze studni czerpanej lub zrzutowej (czasami, aby wykorzystać zasoby wodne, wymaga się pozwolenia wodnoprawnego),
  • powietrze-woda — to najbardziej popularny typ pomp; dolnym źródłem jest tutaj energia z powietrza; tego rodzaju pompy ceni się za łatwość montażu, jednak należy pamiętać, że ich sprawność, jest niższa, gdy temperatura na dworze spada.

Jakie korzyści daje montaż pomp ciepła?

Montaż pomp ciepła w domu lub w bloku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne. Pompy ciepła wykorzystują około 75% energii pochodzącej ze środowiska. Energia elektryczna stanowi tu tylko 25%. Kiedy zdecydujesz się na pompę ciepła, zyskasz gwarancję, że w żaden sposób nie szkodzisz środowisku (podczas pracy pompy nie powstają szkodliwe spaliny).

Trudno także nie wspomnieć o korzyściach finansowych, jakie daje montaż pompy ciepła. Owszem, jej zakup wiąże się z kosztami, jednak one szybko się zwracają. Zdecydowanie jest to inwestycja lepiej opłacalna niż kocioł i kotłownie na paliwo stałe. Kiedy użytkujesz pompę ciepła, odpadają Ci wydatki związane z eksploatacją komina, instalacji gazowej czy kotłowni. Poza tym na tego rodzaju urządzenia możesz uzyskać dofinansowanie z programu rządowego.

Pompy ciepła są bezobsługowe, więc komfortowe w użytkowaniu. Można nimi sterować z aplikacji w smartfonie niezależnie od tego, w jakim miejscu aktualnie się znajdujesz.

Składowanie węgla wiąże się z kurzem i pyłem. Natomiast pompa ciepła daje Ci gwarancję czystości. Co więcej, jej cicha praca sprawia, że zamontujesz ją w pralni czy suszarni.

Pompy ciepła zapewniają bezpieczeństwo — nie istnieje ryzyko wybuchu bądź zaczadzenia, jak ma to miejsce w przypadku instalacji gazowej czy olejowej.

Pompa ciepła to inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto dobrze współgra ona z innymi ekologicznymi rozwiązaniami typu panele fotowoltaiczne.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/pompy-ciepla/

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf