Szkolenia BHP – Warszawa a może Wrocław? Czy wszędzie obowiązują takie same rodzaje szkoleń?

Z przepisów wynika obowiązek pracodawcy polegający na skierowaniu wszystkich pracowników na szkolenia BHP, czyli te z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne istnieje kilka rodzajów szkoleń, które różnią się przede wszystkim terminem, w jakim powinny zostać przeprowadzone. W naszym kraju najczęściej mówi się o szkoleniach wstępnych oraz okresowych, natomiast warto pamiętać, że oprócz tych wyszczególnić możemy także te prowadzone w formie zdalnej. Z pewnością wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, czym dokładnie różnią się poszczególne typy szkoleń, a także jaki jest ich cel. Aby ułatwić zrozumienie wspomnianych kwestii, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje o każdej z nich.

Wstępne szkolenia BHP

Czym dokładnie są wstępne szkolenia BHP? Jak sama nazwa wskazuje, są one wprowadzające, a więc należy je przeprowadzić jeszcze przed przystąpieniem nowego pracownika do wykonywania zadań wynikających z obejmowanego stanowiska. Bardzo często szkolenia BHP Warszawa nazywane są inaczej instruktażem ogólnym. Co ważne, należy je przeprowadzić nie tylko pracownikowi zatrudnionemu na cały etat, ale także praktykantom, uczniom szkół zawodowych, studentom – każdemu, kto będzie wykonywał pracę dla danego pracodawcy. Wyjątkiem są osoby zatrudnione na umowę zlecenie, ponieważ w ich przypadku obowiązek przeprowadzenia szkolenia nie wynika bezpośrednio z przepisów, dlatego w tym przypadku to zleceniodawca o nim decyduje. 

Jaki jest cel przeprowadzenia szkolenia wstępnego? Przede wszystkim zaznajomienie pracownika z zasadami i normami bezpieczeństwa obowiązującymi w danym miejscu pracy. Co więcej, taki instruktaż zawiera informacje o tym jak powinno się przeprowadzać pierwszą pomoc, dlatego należy do niego podejść bardzo poważnie.

Okresowe szkolenia BHP

W przypadku okresowych szkoleń BHP Warszawa sprawa ma się nieco inaczej. Tym razem są one przeprowadzane w celu zaktualizowania i odświeżenia wiedzy pracowników. Co ważne, należy skrupulatnie trzymać się terminów szkoleń, które wynikają z rozporządzenia. 

  1. Szkolenia raz na 6 lat – dedykowane są pracownikom administracyjno-biurowym.
  2. Szkolenia raz na 5 lat – muszą być przeprowadzane dla: pracodawców, osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, pracowników inżynieryjno-technicznych i służb BHP.
  3. Szkolenia raz na 3 lata – w nich udział muszą brać pracownicy na stanowiskach robotniczych.
  4. Szkolenia raz na rok – stworzone są z myślą o pracownikach na stanowiskach, z którymi wiąże się ryzyko wystąpienia znacznych zagrożeń.

Online szkolenia BHP

Dziś, aby odbyć szkolenie BHP, nie trzeba wychodzić z biura, a nawet z domu! Niezwykle popularne stały się szkolenia online, które są tak samo wartościowe, jak te przeprowadzane w formie tradycyjnej. Dzięki temu bez względu na to gdzie znajdują się Twoi pracownicy – jesteś w stanie zadbać o ich bezpieczeństwo. 

Podsumowując – jak sam widzisz, szkolenia BHP są niezwykle ważne i tak naprawdę w każdym mieście wyglądają one podobnie, a oferty firm są do siebie bardzo zbliżone.