Zespół Chronicznego Zmęczenia - czym jest?

Chroniczne zmęczenie może dotknąć każdego z nas, jego przyczyn upatruje się najczęściej w prowadzonym trybie życie. Zdaniem niektórych wystarczy zwiększyć czas snu, czy wyjechać na dłuższy urlop. Jeżeli jednak wdrożenie takich sposobów nie przynosi upragnionej poprawy, należy dokładniej zdiagnozować problem. Być może są to symptomy Zespołu Chronicznego Zmęczenia – co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Zespół Chronicznego Zmęczenia

Z uwagi na fakt, że schorzenie dotyka wielu ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, uznaje się za cywilizacyjne. Być może brzmi mało poważnie, ale z pewnością prowadzi do znacznego pogorszenia komfortu codziennego funkcjonowania. Problem jest najszybciej zauważalny u osób, które dotychczas miały w sobie mnóstwo energii i pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Pierwsze objawy nie pozwalają w żaden sposób się zrelaksować, wydaje się to kwestią wręcz abstrakcyjną. Już wtedy powinno się szybko zareagować, zanim pojawią się znacznie gorsze stany. Problem może polegać na tym, że Zespół Chronicznego Zmęczenia nie jest ujęty w międzynarodowym spisie chorób psychiatrycznych. Ale praktyka pokazuje, że przypadków tego osobliwego schorzenia przybywa. Dlatego społeczeństwo często chce samodzielnie zadbać o siebie, zażywając na przykład więcej ruchu. Jak wskazują informacje zawarte na portalu kalofele.pl ma on ogromny wpływ na ludzką psychikę. Jeżeli to nie pomaga, pozostaje jedynie konsultacja ze specjalistą, nieleczony Zespół Chronicznego Zmęczenie może przerodzić się w depresję – pogłębiającego się stanu niemocy, zmęczenie nie można bagatelizować.

Zespół Chronicznego Zmęczenia

Skąd bierze się Zespół Chronicznego Zmęczenia?

Pierwsze wzmianki o takich zaburzeniach pojawiły się w XIX wieku, później jako przyczyny wskazywano wypalenie zawodowe, uczestnictwo w tak zwanym wyścigu szczurów. Najczęściej zdarza się to w wielkich korporacjach, gdzie awans jest wyznacznikiem prawdziwego sukcesu. Jednak fakt, że na dolegliwości skarżą się również dzieci i młodzież wyklucza powyższe czynniki jako decydujące. Biorąc pod uwagę dane statystyczne, najczęściej na Zespół Chronicznego Zmęczenia zapadają kobiety w wieku od 30 do 40 lat oraz mężczyźni po 40., ale przed 50. rokiem życia. Wśród najczęściej pojawiających się objawów zauważalne są utrata odporności, nierówne stężenie hormonów, podatność na infekcje różnego pochodzenia oraz długotrwały stres. Te wszystkie symptomy nie zawsze wywołują niepokój u ludzi. W sieci jest mnóstwo artykułów, których treści to potwierdzają. Można je znaleźć na portalu kalofele.pl, który stanowi źródło ciekawych informacji. Z niektórych jasno wynika, że wiele osób nie zwraca uwagi na pogorszenie samopoczucia. Jest to smutny trend, przez który spada odsetek wykrywania różnych chorób. Podobnie jest z Zespołem Chronicznego Zmęczenia, zrzuca się je na karb małej ilości snu, czy za krótkiego urlopu. Charakterystyczne dla schorzenia są towarzyszące mu dolegliwości bólowe, na przykład: stawów, głowy, gardła, zaburzenia pamięci i koncentracji. Nierzadko wyczuwalne są również powiększone węzły chłonne.