Aktualności
To konkurs, na który czeka wielu uczniów warszawskich szkół. Jest nie tylko okazją do podjęcia zdrowej rywalizacji, lecz także do tego, by wzbogacić się o bezcenną wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. No i kuszą też nagrody – o nich też nie zapominajmy – na które ma szansę każdy, kto weźmie udział w wyzwaniu.
Co można wynieść z udziału w konkursie? Potężną dawkę nowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, poczucie, że warto się starać, a zdrowa rywalizacja jest czymś, co – zwłaszcza w czasach izolacji i ograniczenia kontaktów – dodaje skrzydeł, no i oczywiście atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.
Już od ośmiu lat Straż Miejska m.st. Warszawy, wspólnie z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, organizuje konkurs „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”. Rywalizacja podzielona jest na trzy etapy. Pierwsza część rozgrywa się w szkołach. Nauczyciele typują spośród uczniów jedną (dwuosobową) drużynę reprezentującą daną placówkę. Drugi etap to test wiedzy. Składa się z 30 pytań obejmujących tematykę związaną z działalnością Straży Miejskiej, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz znajomości przepisów ruchu drogowego. Z każdej dzielnicy do kolejnego etapu przechodzi tylko jedna drużyna z najwyższą liczbą punktów. W trzecim etapie zespoły mają za zadnie przygotować pracę plastyczną, tematycznie związaną z bezpieczeństwem oraz prezentują sposoby udzielania pierwszej pomocy. Muszą też pokonać trasę rowerem po terenie Miasteczka Ruchu Drogowego – oczywiście zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Uroczyste zakończenie ósmej edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie” odbędzie się w Teatrze Kamienica przy al. Solidarności 93. Wszyscy, którzy podejmą niełatwe wyzwanie, zostaną nagrodzeni. Każdy uczeń weźmie udział w losowaniu nagród.
Poprzednią edycję konkursu wygrała Szkoła Podstawowa nr 206 z Targówka. Rywalizacja nie była łatwa, bo wszystko działo się w czasie pandemii i (częściowo) izolacji. To jednak nie zniechęciło ani nas, ani uczniów i pedagogów. Straż Miejska znalazła sposób na to, by doprowadzić siódmą edycję konkursu do końca. Zasady i regulamin zostały zmodyfikowane. Ubiegłoroczny konkurs, choć w nieco zmienionych warunkach i w nowej rzeczywistości, odbył się – jak zawsze – w trzech etapach. Pierwszy zdążył jeszcze odbyć się w szkołach. W minionym roku do konkursu zgłosiły się 72 szkoły podstawowe (144 uczniów). Siódmą edycję wspierały m.in. urzędy dzielnic, Tramwaje Warszawskie, MZA, Zarząd Dróg Miejskich, PKiN, Automobilklub Polski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Orange, MPWiK, Haribo, Teatr Kamienica, Poland Bike, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, Biegnij Warszawo. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Patronat medialny objęło Radio Plus.
Jak będzie tym razem? Czy wszystkie etapy uda się zaliczyć w szkole? Czas pokaże. Ale już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej pouczającej i pełnej emocji zabawie.