Problemy ze szczęką - rehabilitacja SSŻ

2 min czytania
Problemy ze szczęką - rehabilitacja SSŻ

Problemy ze szczęką - rehabilitacja SSŻ

Bardzo dużo osób doświadcza różnego rodzaju problemów ze szczęką. Pojawiają się one zwykle po 20 roku życia i po prostu powodują duży dyskomfort. Człowiek nie zawsze jest w stanie normalnie spożywać pokarmy lub się wysłowić - a to jest frustrujące. To właśnie dlatego dużą popularnością cieszy się rehabilitacja SSŻ. Ten skrót odnosi się do stawu skroniowo-żuchwowego.

A skąd w ogóle biorą się u nas tego typu problemy? Czasami winna jest choroba a zdarza się też, że my sami nieświadomie sobie szkodzimy. Wśród chorób znajdziemy m.in. bruksizm, czyli nadmierne zaciskanie i zgrzytanie zębami - zwykle występuje ono w nocy. Mnóstwo osób z tym walczy i zwykle informuje nas o tym problemie stomatolog - zauważa on, iż ścieramy sobie zęby i może być to dla nich mocno szkodliwe. Najczęściej winny jest tutaj stres, a leczenie polega na tym, aby go wyeliminować i nauczyć się kontroli.

Więcej przyczyn problemów ze szczęką

Rehabilitacja SSŻ może przydać się także osobom, które cierpią na zapalenie stawu lub choroby zwyrodnieniowe. Winne może być również przemieszczenie lub zwichnięcie stawu. Jeżeli mamy podejrzenia, iż pojawiają się u nas tego typu problemy to najłatwiej będzie zawsze po prostu skonsultować to ze specjalistą. To on powie nam, czy rehabilitacja SSŻ będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem - czasami to nie wystarczy i konieczna może być też operacja.

Dużą krzywdę możemy sobie też wyrządzić poprzez obgryzanie paznokci nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale w ten sposób także jesteśmy w stanie nabawić się różnego rodzaju problemów ze szczęką. To także często objaw stresu, więc tak samo, jak w przypadku bruksizmu trzeba nauczyć się, jak rozładowywać napięcie w zdrowy sposób.

Rehabilitacja SSŻ

Chociaż rehabilitacja SSŻ to najczęściej ćwiczenia czy różne masaże, które mają ukoić ból i poprawić mobilizacje stawu to nie wszystko. Wykorzystane mogą tutaj zostać specjalne plastry, które redukują obrzęki i środki przeciwbólowe - czasami nie da się tego uniknąć, a nie powinniśmy ciągle męczyć się z uporczywym bólem.

Rehabilitacja SSŻ to również nauka tego, jak możemy sami sobie pomóc. Specjalista nauczy nas, w jaki sposób w ogóle powinniśmy otwierać szczękę - w celu spożycia pokarmu czy ziewania. Może się to wydawać mało istotne, ale jesteśmy w błędzie - jeżeli będziemy robić to dobrze to szybko zauważymy różnicę i być może ból zniknie. Dużo różnych ćwiczeń możemy robić samodzielnie, ale najpierw musimy je poznać - dlatego właśnie rehabilitacja SSŻ tak bardzo się przydaje. W Warszawie polecamy usługi rehabilitacyjne w klinice The Pain Clinic.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf