Usuwanie zębów mądrości - najważniejsze informacje dla pacjenta

Przerażające historie na temat zabiegu usuwania tzw. “ósemek” to coś, z czym możemy bardzo łatwo się spotkać. Ludzie opisują tutaj długi okres rekonwalescencji, okropny ból, krwotoki i różnego rodzaju powikłania. Trudno więc dziwić się tutaj osobom, które przekładają ekstrakcję zębów mądrości tak długo, jak tylko jest to możliwe - ale nie powinno się jednocześnie przesadnie zwlekać, bo wcale nie robimy sobie tutaj przysługi. 

Czy usunięcie tego zęba - lub zębów - faktycznie jest tak bolesne? Ciężko tutaj jednoznacznie na to odpowiedzieć, bo wiele zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Czy nasz ząb mądrości jest “zatrzymany” w dziąśle? Czy odczuwaliśmy ból podczas jego wyrastania? Czy widoczna jest już na nim próchnica i jak długo w ogóle mamy go już w swojej szczęce? To wszystko ma znaczenie i to wszystko ma wpływ na to, jak przebiegnie taka ekstrakcja. Jedno jest pewne - jeżeli pozostawimy nasze ósemki w spokoju to w krótkim czasie mogą one zacząć sprawiać problemy – a dentyści zawsze mówią, że najłatwiej usuwa się je w młodości lub po prostu krótko po tym, jak się pojawiły.

Pantomogram 

Jeżeli chcesz zorientować się, jak sytuacja z ósemkami wygląda u Ciebie – przyda Ci się pantomogram. Pantomogram warszawa to specjalne zdjęcie rentgenowskie, na którym stomatolog może zobaczyć, jak wygląda nasz ząb mądrości. Na podstawie tego zdjęcia powie nam on, czy mamy się czego obawiać - czy raczej usunięcie odbędzie się szybko i bezboleśnie. A czy możliwe jest, że doradzane będzie nam pozostawienie zęba w spokoju? Teoretycznie tak, aczkolwiek ósemki bardzo trudno się czyści i przez to szybko się one psują - a potem próchnica przechodzi też na sąsiadujące zęby. 

Pantomogram nie jest badaniem bolesnym, a to najprostszy sposób na to, aby móc zobaczyć nasze zęby mądrości - na żywo stomatolog nie jest przecież w stanie tak naprawdę nic nam powiedzieć na ich temat. Może ewentualnie sprawdzić tylko, czy są one pokryte próchnicą. To jednak za mało, aby zaplanować leczenie. Pantomogram jest tutaj naprawdę przydatny.

Im dłużej czekasz, tym będzie bardziej bolało 

Doskonale rozumiemy to, że mnóstwo ludzi ma traumę i po prostu nie chce chodzić do dentystów - dotyczy to nawet zwykłych przeglądów, więc bolesne usuwanie ósemek w ogóle nie wchodzi w grę. Musimy jednak się przemóc, bo inaczej grożą nam poważniejsze kłopoty z zębami - a wtedy już na 100% nie unikniemy bólu i skomplikowanego leczenia. Zrób pantomogram, zapisz się do naprawdę dobrego stomatologa i szybko uporaj się z tym problemem. W Warszawie polecamy punkty X RAY.