Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Warszawska Praga coraz bardziej popularna wśród mieszkańców stolicy

Praga to aktualnie jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Niegdyś niedoceniana i zapomniana, dzisiaj zyskuje przychylność nowych mieszkańców. Mowa tu zarówno o Pradze Południe, jak i Pradze Północ. Obie są niczym siostry – podobne, a jednak różne, lecz razem tworzą wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Polski.

Warszawska Praga króluje w Europie

Brytyjski dziennik The Independent uznał niedawno, że warszawska Praga to jedna z najlepszych dzielnic do życia w Europie1. Skąd te wyróżnienie? Według magazynu na niezwykły klimat tego miejsca wpływ mają: przedwojenna architektura, liczne kolorowe murale, dostęp do rozległych parków oraz do szerokiej oferty gastronomicznej. Bardzo długa lista zalet tej dzielnicy sprawia, że z roku na rok staje się ona coraz częściej wybieranym miejscem do życia w Warszawie.

Czym dokładnie Praga-Południe przyciąga nowych mieszkańców? – Na Gocławiu ofertą handlowo-usługową, a za chwilę oświatową i kulturalną, oraz bliskością Wisły. Na nowych osiedlach przy Mińskiej terenami sportowo-rekreacyjnymi, parkami Znicza, Polińskiego, i – w niedalekiej przyszłości – dobrą komunikacją z miastem przez nową stacją kolejową Warszawa Grochów oraz III linią metra. – odpowiada Andrzej Opala, pełniący rolę Rzecznika Prasowego Dzielnicy Praga-Południe.

Wyjątkowa, bo różnorodna

Praga-Południe jest przede wszystkim miejscem, gdzie historia miesza się ze współczesnością.Spotkamy się tu zarówno z nowoczesnym budownictwem pełnym innowacji, jak i z zabytkowymi przedwojennymi kamienicami. Niektóre ulice mogą sprawiać wrażenie, jakby czas zatrzymał się na nich w miejscu, z kolei inne to doskonały przykład nowoczesnej urbanistyki. Ta dzielnica jest pełna kontrastów - spacerując po niej, możemy w ciągu jednej chwili przejść z zielonego parku do m.in. pofabrycznych terenów.

Niewątpliwie duży wpływ na rozwój tej dzielnicy będzie miała planowana budowa metra. Pierwszy etap III linii ma się zakończyć do 2028 roku. W ciągu 7 najbliższych lat powstanie 6 stacji - wszystkie na Pradze-Południe. Zgodnie z projektem, prace budowlane rozpoczną się od Stadionu Narodowego, następnymi przystankami będą: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz Gocław. Jednak mieszkańcy Pragi postulują o to, by wybudowano jeszcze jedną stację – Plac Szembeka. Dlatego też decydując się na kupno nieruchomości, warto wziąć pod uwagę plan rozbudowy warszawskiego metra. W przyszłości może to znacząco ułatwić codzienne życie, a także znacząco wpłynąć na wartość mieszkania lub domu.

Duże zainteresowanie nieruchomościami na Pradze

Praga-Południe to częsty wybór nie tylko wśród osób poszukujących mieszkań, ale również wśród deweloperów. Jak zauważa Andrzej Opala – Olbrzymim osiedlem, niemal samodzielnym bytem, stał się Gocław. Teren po byłym lotnisku wciąż jeszcze przyciąga deweloperów, gdyż plany skomunikowania go z resztą miasta bądź to przez planowaną linię tramwajową („Tramwaj na Gocław”), bądź metrem (III linia), powoduje, że atrakcyjność tego terenu wzrasta. Niezwykle mocno eksponowane miejsce dla działań deweloperskich to także tereny położone na północ od ulic Mińskiej i Chrzanowskiego w stronę torów kolejowych. Od kilku lat powstaje tu małe miasteczko.

Popularność tej lokalizacji potwierdzają również wyniki Rankingu Inwestycji, przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl. Zwycięska inwestycja – Chrzanowskiego znajduje się właśnie na Grochowie. Wyróżniają ją kameralne dziedzińce, a także niewielki placyk z placem zabaw dla najmłodszych. Srebrna medalistka zestawienia – Omulewska, również znajduje się na tym samym osiedlu. Swoim wyglądem nawiązuje do architektury warszawskiej Pragi. Warto zwrócić uwagę także na wyróżnioną inwestycję – Stację Grochów, inspirowaną modną skandynawską stylistyką.

Atrakcyjność Pragi-Południe potwierdza także ilość budowanych na tym terenie mieszkań. W czerwcu na portalu RynekPierwotny.pl mogliśmy znaleźć 469 ofert w 13 inwestycjach. Średnia cena za mkw. wynosiła ponad 12 tys. złotych. Z kolei średni metraż „M” oscylował w granicach 49 mkw.

Praga-Południe to doskonałe miejsce do życia dla każdego. Odnajdą się tu zarówno tradycjonaliści, jak i osoby kochające nowoczesność. Znajdziemy tu wszystko, co potrzebne do szczęścia – piękne mieszkania, klimat przedwojennej Warszawy, grochowską oranżadę czy zapach czekolady wydobywający się z fabryki Wedla. Ponadto południowa Praga w najbliższych latach przeżyje prawdziwy rozkwit, dlatego warto obserwować ten postęp z pierwszego rzędu – z okna własnego mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyników Rankingu Inwestycji? Sprawdź na: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/warszawa/ocena-q2-2021/

1 źródło: https://www.independent.co.uk/travel/europe/europe-coolest-neighbourhoods-praga-amsterdam-noord-finnieston-metelkova-a8521166.html