Jak uchronić mieszkanie przed skutkami zalania?

2 min czytania
Jak uchronić mieszkanie przed skutkami zalania?

Ubezpieczenie mienia jest jednym z rodzajów ubezpieczenia majątkowego. Umożliwia ochronę dóbr materialnych, praw oraz zobowiązań majątkowych ograniczoną do wielkości sumy ubezpieczenia wyliczonej na podstawie wartości, jaką przedstawia przedmiot ubezpieczenia. Celem ubezpieczenia jest kompensacja skutków zdarzeń losowych powodujących stratę na majątku. Zakres ubezpieczenia zależy od rodzaju wybranej polisy i wykupionych rozszerzeń. Dobra polisa mieszkaniowa powinna uwzględniać szereg ryzyk, przed których skutkami chcemy się zabezpieczyć finansowo. Polisa mieszkaniowa chroni przed skutkami ognia, zalania, katastrof budowlanych i innych zdarzeń losowych. Najczęściej zgłaszaną do firm ubezpieczeniowych szkodą jest zalanie mieszkania, skutkujące zazwyczaj stosunkowo wysokimi kosztami renowacji ścian, podłóg, sufitów, naprawą lub wymianą instalacji itp. Zalanie jest problemem spotykającym mieszkańców budynków wielorodzinnych, bloków, kamienic i domów jednorodzinnych.

Z tego wpisu na blogu dowiesz się więcej o kwestiach, które są ważne w trakcie ubezpieczania domu: https://eurofinance.info.pl/blog/nieruchomosci/o-czym-nalezy-pamietac-w-trakcie-ubezpieczenia-domu/?utm_campaign=seo

Co to jest zalanie?

Zalanie i jego skutki są częstym problemem właścicieli nieruchomości. Zazwyczaj przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie, generuje znaczne skutki finansowe i mnóstwo stresu. Usuwanie efektów zalania jest czasochłonne i wymaga nakładów finansowych. Zalanie jest szkodą powstałą w wyniku awarii sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, grzewczej, w wyniku awarii urządzeń gospodarstwa domowego lub niezamierzonego i niekontrolowanego pozostawienia otwartych kranów, zaworów, oraz zalania wodą lub inną cieczą przez osoby trzecie. Zalanie mieszkania może być też skutkiem warunków pogodowych, jednak w zdecydowanej większości jest spowodowane przez awarie i tak zwane zalania sąsiedzkie. Zalanie należy odróżnić od powodzi, która jest spowodowana podniesieniem stanu wód płynących lub stojących na skutek na przykład nadmiernych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu itp. Rozróżnienie to wpływa na ocenę likwidacji szkody i wypłatę odszkodowania. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych powódź jest ryzykiem, które należy dodatkowo ubezpieczyć.

Należy pamiętać, że dobre ubezpieczenie chroni nas w przypadku zalania wywołanego awarią czy zaniedbaniem, oraz pokrywa koszty szkody spowodowanej przez zalanie sąsiedzkie. Polisa nie uchroni nas przed samym zalaniem, ale rekompensuje skutki finansowe szkody.

Jak zminimalizować skutkami zalania mieszkania?

Zalanie mieszkania jest jednym z najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom zdarzeń. W przypadku zalania straty finansowe mogą być bardzo duże. Oprócz zniszczenia elementów stałych ścian, podłóg, instalacji elektrycznej uszkodzeniu mogą ulec również meble i drogi sprzęt elektroniczny, RTV, AGD i inne urządzenia. Wypłatę odszkodowania w odpowiedniej wysokości zapewni tylko odpowiednia polisa z trafnie oszacowaną wartością nieruchomości i dobranym indywidualnie zakresem ochrony. Wybór odpowiedniej, najlepiej dopasowanej do potrzeb i oczekiwań polisy, skutecznie chroniącej majątek ubezpieczonego nie jest łatwym zadaniem. Pomocne mogą być multiagencje oferujące polisy kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Na przykład mieszkańcy stolicy w doborze polis mieszkaniowych, mogą uzyskać pomoc w Eurofinance Ubezpieczenia Oddział Bemowo w Warszawie na ul. Batalionów Chłopskich 81.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf