Rynek wtórny czy pierwotny - co najczęściej wybierają mieszkańcy stolicy?

Warszawa to największy rynek nieruchomości w Polsce. To tutaj powstaje najwięcej nowych inwestycji, a także znajduje się szeroka oferta mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Jakie lokale cieszą się największą popularnością wśród osób szukających mieszkania?

Warszawa jako stolica Polski oraz największe centrum gospodarcze, biznesowe i uczelniane przyciąga co roku nowe osoby chcące w niej zamieszkać. Osobne grupy stanowią mieszkańcy szukający nowego większego lokum oraz osoby kupujące mieszkania inwestycyjne, w celu późniejszego wynajęcia.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Rok 2020 z pewnością należał do rynku pierwotnego. Deweloperzy w Warszawie sprzedali ponad 19 tys. mieszkań. Największą sprzedaż odnotowano w takich dzielnicach, jak Białołęka, Mokotów, Wola oraz Praga Południowa. Dobre wyniki odnotowano także w Ursusie.

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem Warszawiaków cieszyły się mieszkania pochodzące z rynku wtórnego. Wynika to zarówno z mniejszej liczby ofert, jak i wyższych cen oraz twardych warunków stawianych przez sprzedających. Jak pokazuje pierwszy kwartał 2021 roku, te trendy będą się utrzymywać.

Jakie lokale i metraż?

Do najchętniej kupowanych mieszkań nalezą średniej wielkości lokale w przedziale między 30, a 50 m kw. Równie ważny jest układ i podział przestrzeni mieszkania. Warszawiacy chętnie stawiają na lokale 2 lub 3-pokojowe, w których wyodrębniona jest część sypialna oraz przestrzeń do pracy.

Na potrzebę dodatkowego pokoju znacznie wpłynęła pandemia COVID-19. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania z przynależnym ogródkiem, loggią lub przestronnym mieszkaniem. Świadomi takich potrzeb deweloperzy uwzględniają je w projekcie powstających osiedli.

Co jeszcze wpływa na decyzję zakupową?

Pozostałe czynniki, które wpływają na zakup mieszkania to także lokalizacja i cena. Dostępna oferta mieszkań na sprzedaż w Warszawie zapewnia szeroki wybór nieruchomości położonych zarówno w centrum miasta, dzielnicach śródmieścia, jak i obrzeżach miasta. Zarówno w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, im bliżej centrum, tym ceny są coraz wyższe.

Kompromisem między ceną mieszkania a atrakcyjną lokalizacją są często osiedla położone w dzielnicach typu middle. Dzielnice posiadają dobrą komunikacją oraz bezpośrednie sąsiedztwo infrastruktury umożliwiającej codzienne zakupy i załatwienie bieżących spraw. W ofercie znajdują się również nieruchomości na osiedlach położonych na obrzeżach Warszawy, które gwarantują dostęp do świeżego powietrza oraz terenów rekreacyjnych. Taja lokalizacja cieszy się zainteresowaniem osób szukających wytchnienia od zgiełku miasta.

Warszawski rynek mieszkań

Stołeczny rynek mieszkań odznacza się dużą dynamiką, ale i stabilnością cen, które zapewnia rywalizacja między deweloperami. Nowoczesne realizacje deweloperskie planowane są w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom, jak największy komfort życia na co dzień oraz komunikację umożliwiającą sprawny dojazd do pracy. Przemyślany projekt, estetyczna architektura oraz przystępne ceny sprawiają, że mieszkańcy stolicy chętniej decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl