Najważniejsze zasady nawadniania ogrodu

Podlewanie naszych roślin jest bardzo ważne, jeżeli chcemy zapobiec ich wysychania. Bardzo często pojawiają się w naszych głowach pytania jaką ilością wody je podlewać, ile czasu na to przeznaczyć i w jaki sposób to robić. Poniżej znajdziecie najważniejsze zasady co do nawadniania roślin. Zachęcamy do jego przeczytania, ponieważ może on odpowiedzieć na wiele waszych pytań.

Równomierne nawadnianie

Większość roślin potrzebuje stałej wilgoci gleby, jeżeli mają poprawnie rosnąć i wegetować. Jeżeli będziemy podlewać zbyt dużą ilością wody spowodujemy powierzchowne oraz płytkie rozrastanie się korzeni. Warto więc czasami delikatnie przesuszać glebę pomiędzy nawadnianiem, aby korzenie naturalnie sięgały bardziej w głąb gleby w celu szukania źródła wody. Dzięki temu sprawimy, że system korzeniowy naszych roślin będzie lepiej się rozwijał.

Pora nawadniania roślin

Bardzo ważne jest to, żeby rośliny podlewać wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Dlaczego? Ogród powinien być nawadniany, kiedy ziemia jest chłodna i nie ma słońca. Wtedy woda będzie parować. W ten sposób dajemy roślinom możliwość przygotowania się na suszę.

Nie podlewaj liści

Jeżeli liść jest mokry, to bardzo pewne jest to, że będzie on chory. Naraża on roślinę na chorobę grzybiczną. Natomiast jeśli będzie świecić słońce, liście będą poparzone w miejscach, na których znajdują się krople wody.

Ustawienia automatycznego nawadniania

Zapewne większość ogrodników, która zajmuje się tym z pasji nie zna dawek nawadniania każdej rośliny. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z częstotliwością podlewania. Jeżeli nie mamy do czynienia z częstymi upałami, możemy ustawić podlewanie 1-2 razy w tygodniu. Należy w takim przypadku zwiększyć ilość wody wydłużając czas podlewania roślin.

Podlewaj rośliny punktowo

Często ludzie mają wątpliwości co do tego, czy nawadnianie kropelkowe faktycznie jest dobre dla roślin. Podlewanie bezpośrednio do korzenia będzie się kończyć tym, że pędy będą krótkie oraz płytkie. W ten sposób roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać. Powinna mieć więc ona możliwość dojścia do wody. Najlepiej będzie, jeżeli wodę nalejemy w okolicach 30 cm od rośliny, z pewnością jest to wystarczająca odległość do jej nawadniania.

Pamiętaj o tym, żeby woda wsiąknęła do gleby

Jeżeli zauważyłeś, że woda zaczyna stać na ogrodzie, to nie podlewaj więcej roślin. Taka sytuacja oznacza, że tlen jest wypychany z ziemi, a pod kałużą wszystko umiera. W takim przypadku należy szybko reagować. Możesz również sięgnąć opinii specjalistów w zakresie nawadniania ogrodów na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Porcjowanie wody

Porcjowanie samej wody do nawadniania roślin jest uwarunkowane przepuszczalnością gleby. Woda potrzebuje czasu na wchłonięcie się. Warto więc najpierw przeprowadzić dokładną analizę chłonności gleby. Następnie ustawiamy sterownik nawadniania, aby woda dostarczana była w małych porcjach, ale więcej razy. Wszystko zależy po prostu od naszej gleby

Gleba z iłami

Jeżeli już o glebie mowa, to warto pamiętać o tym, żeby była wysokiej jakości. Dzięki swojemu pęcznieniu zapewnia ona odpowiednie utrzymanie poziomu wilgotności oraz jednorodne zaopatrywanie roślin w H2O.

Oszczędne nawadnianie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie możemy podlewać roślin tak, aby były zalane. Powinniśmy nawadniać nasz ogród tylko wtedy, kiedy jest to koniecznie. Warto więc wykorzystać w systemie czujniki nawadniania oraz czujniki deszczu. W ten sposób z pewnością utrzymacie odpowiedni poziom zawilgocenia gleby.