Piana do mycia samochodu – czy warto jej używać?

Wielu kierowcom zależy, by ich samochody lśniły czystością. Pucowanie gąbka i szmatką może jednak powodować drobne zarysowania, które z czasem mogą przerodzić się w większe ubytki. Dlatego warto rozważyć bezdotykowe sposoby mycia samochodu, dzięki którym unikniemy tego problemu.

Jak przygotować się do mycia samochodu?

Przede wszystkim upewnijmy się, czy miejsce, w którym planujemy umyć nasz samochód, jest do tego przeznaczone! Zgodnie z polskimi przepisami samochód można myć wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, a więc myjniach lub innych miejscach wyposażonych w odpływ do kanalizacji (uważajmy, by nie pomylić odpływu ze studzienką odprowadzającą deszczówkę).

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca warto zaopatrzyć się w zestaw, jakiego będziemy używać: myjkę ciśnieniową lub wiaderka i gąbki. W obu przypadkach potrzebne będą także środki czyszczące – szampony, płyny, nabłyszczacze... Co jednak zrobić, gdy zabrudzenia są silne?

Można spróbować usunąć je mechanicznie, jednak ryzykujemy wówczas zarysowanie lakieru. W tej sytuacji pomocna może okazać się piana do mycia samochodu – usuwa ona brud skuteczniej, niż szampon przy zastosowaniu takiego samego strumienia wody. Dzięki dobrej pianie z łatwością usuniemy nawet tak silne zabrudzenia, jak plamy smaru czy oleju.

Piana do mycia samochodu – jak wybrać?

Kupując pianę do mycia samochodu warto rozważyć jej skuteczność i bezpieczeństwo dla lakieru. W sprzedaży są dostępne zarówno piany o neutralnym pH, jak i zasadowe – te ostatnie mogą cechować się wyższą skutecznością, jednak kosztem większej szansy podrażnienia lakieru. Warto też zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi użytkowania piany oraz jej wydajności. Niebagatelnym czynnikiem jest też gęstość piany – im wyższa gęstość, tym dłużej piana zostaje na karoserii, a więc pozwala skuteczniej pozbyć się brudu. Idealna piana do mycia samochodu cechuje się więc wysoką gęstością, neutralnym pH oraz składnikami czynnymi dobranymi pod kątem skuteczności. Takie produkty znajdziesz chociażby tutaj https://autochemia.pl/pol_m_Detailing_Mycie-samochodu_Piany-aktywne-1548.html. Przy wyjątkowo silnych zabrudzeniach możemy rozważyć bardziej zasadowe piany – są one zabójcze dla tłustych plam ze smarów czy olejów. Jeżeli nasz pojazd jest tylko lekko zabrudzony, można jednak rozważyć zakup tańszej piany do czyszczenia – wówczas można zwracać mniejszą uwagę na czynniki takie, jak gęstość, warto jednak przyjrzeć się takim cechom, jak zasadowość i koncentracja – wybierajmy piany o pH najbliższym neutralnego i o możliwie wysokiej koncentracji.