Hale magazynowe używane to doskonała opcja dla rolnika, który chce szybko i tanio zwiększyć przestrzeń magazynową. Różnice w cenach hal używanych mogą sięgać nawet 50% wartości nowej konstrukcji. Dlaczego tak się dzieje? Czy z czasem tego typu obiekty tracą na wytrzymałości lub cechach? Warto się nad tym zastanowić w tym artykule.

Obiekty magazynowe w formie namiotów nie są tak popularne jak murowane magazyny, ale ten trend powoli się zmienia. W rolnictwie jest szczególnie zauważana ta zmiana, zapewne z uwagi na to, że zwykle rolnik dysponuje dużą przestrzenią, ale ta przestrzeń nie jest przystosowana do budowy, a jedynie do stawiania konstrukcji tymczasowych. W tym miejscu należy wyjaśnić, że obiekty namiotowe mają to do siebie, że można je postawić na prawie dowolnym gruncie – trawa, kostka brukowa lub beton. Nie ma to znaczenia, ponieważ nie jest konieczne zakotwiczanie fundamentów głęboko w ziemi. Mimo tego te konstrukcje są niezwykle stabilne dzięki rozłożeniu siły nacisku równomiernie na wszystkie elementy.

Hala używana dla rolnika

Jak to więc jest z tymi halami używanymi? Skąd ta różnica w cenach? Odpowiedź jest prosta – sama konstrukcja w formie rurek aluminiowych lub stalowych nie zużywa się tak bardzo, natomiast zużycie jest widoczne na użytych płachtach. Zwykle są to zabrudzenia atmosferyczne lub te związane z przechowywaniem w środku produktów. Antidotum na ten problem wydaje się wymiana płachty na nową, ale jest to zwykle zbyteczna czynność, ponieważ taki magazyn nie musi konieczne spełniać walorów estetycznych, a głównie użytkowe. Warto zaznaczyć, że utrzymanie czystości hali namiotowejw branży związanej z rolnictwem może wydawać się niezwykle trudne. Szczególnie w przypadku hodowli zwierząt w środku takiego obiektu – co też jest możliwe i całkiem opłacalne.

Przestrzeń magazynowa zwykle wykorzystywana jest w rolnictwie do przechowywania płodów rolnych lub składowania paszy dla zwierząt. Nie ma to więc znaczenia czy do tego celu użyjemy hali wypożyczonej, zakupionej na własność używanej lub nowej. Tak jak było wcześniej wspomniane można też z powodzeniem wykorzystać taką przestrzeń na hodowlę zwierząt – drób, bydło, trzoda chlewna. Zwierzęta gospodarskie muszą mieć w środku odpowiednie warunki, a więc w takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednio grubych płacht, które utrzymają ciepło we wnętrzu przestrzeni namiotowej. W zależności od tego czy ma ten obiekt posłużyć do celów całorocznych lub tylko sezonowych, można zastosować specjalnie do tego celu zaprojektowane ogrzewnice elektryczne, olejowe lub węglowe. Pozwolą one podwyższyć temperaturę do odpowiedniego poziomu. Nie można też zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej, czyli ociepleniu namiotu. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym. Natomiast w okresie letnim doskonałym wyborem okazuje się wybranie odpowiednich klimatyzatorów i montaż większej ilości kratek klimatyzacyjnych. Może się wydawać, że te czynności zwiększają koszty utrzymania całego obiektu, ale to błędne myślenie, ponieważ sumaryczne koszty są znacznie niższe od obiektu stacjonarnego. Wystarczy spojrzeć na koszty związane z zakupem samej konstrukcji magazynowej i jej utrzymaniem. Niech przykładem będzie też roztropny rolnik, który postanowił zastosować w swojej konstrukcji płachtę, która w większości jest przezroczysta. Pozwoliło to zaoszczędzić na doświetlaniu wnętrza w ciągu dnia, a więc mniejsze rachunki za energię elektryczną. Trzeba też dodać, że niesprzyjające warunki pogodowe nie wpływają w znaczący sposób na wytrzymałość tej konstrukcji.