Oznaczenie ogólnej liczby drobnoustrojów metody pośrednie i bezpośrednie

1 min czytania
Oznaczenie ogólnej liczby drobnoustrojów  metody pośrednie i bezpośrednie

Dzięki odpowiednim badaniom laboratoryjnym można oznaczyć obecnie nie tylko rodzaj drobnoustrojów w próbce, ale też ich ogólną liczbę.

Określone rodzaje drobnoustrojów w dużym stężeniu mogą być niekorzystne w procesach produkcyjnych, a także w produktach końcowych. By dokładnie określić liczbę drobnoustrojów, wykonuje się badanie oznaczanie ogólnej liczby drobnoustrojów prowadzone przez specjalistyczne laboratoria.

Badania ogólnej liczby drobnoustrojów w próbkach wykonuje się z wykorzystaniem wielu metod, które dzielone są na dwie kategorie metody pośrednie i bezpośrednie.

Oznaczanie ogólnej liczby drobnoustrojów metody pośrednie

Metody pośrednie na oznaczanie ogólnej liczby drobnoustrojów wykonuje się w celu dokładnego wyznaczenia ich liczby.

Stosuje się wówczas specjalne hodowle drobnoustrojów, na przykład na płytkach, na których umieszcza się zawiesinę przygotowaną z pobranych drobnoustrojów z próbki. Wykorzystuje się również inne metody, na przykład z użyciem testów łopatkowych, filtracji membranowej, metodę rozcieńczeń.

Metody pośrednie cechują się wyższą precyzją, ale także trwają dłużej i są droższe w realizacji niż bezpośrednie.

Oznaczanie ogólnej liczby drobnoustrojów metody bezpośrednie

Bezpośrednie metody na oznaczanie ogólnej liczby drobnoustrojów polegają na policzeniu wszystkich drobnoustrojów, które obecne są w pobranej próbce.

Zlicza się wtedy także drobnoustroje martwe, dlatego też metoda ta nie jest tak precyzyjna jak pośrednia. Jej zaletą jest z kolei bardziej atrakcyjna cena i szybkość wykonania.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf