Policjantka z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej spotkała się z seniorami z Uniwersytetu III Wieku. Spotkanie dotyczyło m.in. oszustw metodą "na policjanta" i "prokuratora", bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania. Całe wydarzenie odbyło się w Wyższej Szkole Menadżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze Północ.

W trakcie spotkania z seniorami z Uniwersytetu III Wieku podkom. Monika Trzcinka przedstawiła i omówiła zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze. Podpowiedziała, jak się zachować w sytuacji, gdy do drzwi puka lub telefonuje nieznajomy. Wszystko po to, aby nie stać się ofiarą przestępstw, w których ofiarami stają się osoby starsze. Funkcjonariuszka zapoznała uczestników ze sposobami działań przestępców dokonujących oszustw metodą na tzw. policjanta, prokuratora, czy też administratora oraz informowała co zrobić, aby uniknąć stania się ich ofiarą.

Na zakończenie policjantka przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy! Kiedy odwiedzają nas osoby podające się za policjantów, administratorów, hydraulików, pracowników gazociągów lub przedstawicieli innych podmiotów nie wpuszczajmy ich od razu do mieszkania. Upewnijmy się wcześniej, czy taka wizyta była zaplanowana. Możemy to zrobić dzwoniąc do firmy, którą reprezentują odwiedzające nas osoby lub na numer alarmowy 997, jeśli mamy do czynienia z policjantami. Warto poprosić kogoś, np. zaufanego sąsiada o pomoc i towarzystwo. Obecność większej ilości osób zawsze zwiększa nasze bezpieczeństwo oraz obniża pewność siebie przestępcy. Istotny jest także fakt, że w żadnej sytuacji policjanci nie odbierają od nas pieniędzy. Kiedy mamy nawet najmniejsze podejrzenie, że możemy mieć do czynienia z oszustami lub osobami, które próbują nas okraść, niezwłocznie zaalarmujmy Policję. Szybka reakcja oraz zapamiętane przez nas szczegóły, takie jak wygląd odwiedzającej nas osoby, to jak się przedstawia, jaką firmę reprezentuje, w co jest ubrana oraz czy przyjechała samochodem lub przyszła pieszo pozwolą policjantom na szybkie działanie i zatrzymanie przestępcy.

po