Policja Warszawa: Dzień Dziecka w Warszawie działo się, ach działo się!
Nawiązując do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas tegorocznego Dnia Dziecka u Wojewody Mazowieckiego, stołeczni policjanci zaprezentowali m.in. umundurowanie policjanta z czasów II Rzeczypospolitej. Odwiedzający mogli zobaczyć też, czym różni się współczesny funkcjonariusz od mundurowego z okresu formowania Policji Państwowej. Wiele atrakcji czekało również na najmłodszych i ich opiekunów w Muzeum Wojska Polskiego.
Tradycyjnie, jak co roku stołeczni policjanci współorganizowali z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim Dzień Dziecka. Uroczystość rozpoczęła się dzisiaj o godz. 10.00 na dziedzińcu przy pl. Bankowym 3/5. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów był jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnie przygotowanej scenie, jak również w jej otoczeniu, unosił się duch patriotyzmu.
Kim był przedwojenny policjant? Czym kierował się w swojej pracy, czy był podobny do współczesnego policjanta? - na te i inne pytania odpowiadali obecni funkcjonariusze, będący członkami grupy rekonstrukcyjnej Policji Państwowej II Rzeczypospolitej: insp. Sławomir Cisowski, naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP i nadkom. Włodzimierz Jachimowicz, ekspert Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KRP Warszawa III. W trakcie prezentacji najmłodsi i ich opiekunowie mogli nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć umundurowanie z pierwszej połowy XX wieku. Policja Państwowa była wówczas formacją wzorowaną na wojsku. Na ich uniform składały się: czapka okrągła z długim okutym daszkiem, kurtka typu wojskowego zapinana po szyję z chabrowymi patkami oraz oznaczeniami stopni policyjnych i naszywkami, spodnie bryczesy, buty oficerki, płaszcz sukienny bądź peleryna nieprzemakalna z kapturem, do tego pas skórzany całość w kolorze ciemnogranatowym (źródło: portal dws-xip.pl). O furażerce - elemencie mundurowania mówił insp. Sławomir Cisowski. W czasie I Wojny Światowej dowództwo Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego w Europie stwierdziło, że tradycyjne kapelusze są niewygodne w warunkach polowych i zdecydowało się wprowadzić małe, poręczne furażerki wzorowane na francuskich calot” powiedział inspektor. W czasach II Rzeczypospolitej przed każdym policjantem stawiano wymagania wciąż aktualne, które w 14 przykazaniach streścił Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. Józef Kordian Zamorski. Oto kilka z nich: przestępstwo jest nieszczęściem. Zachowaj się wobec niego z powagą i ludzkością”; pomóż temu, kto Twej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkim tak, jak byś chciał, by się z Tobą obchodzono”; bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania przełożonego. Nadużycie zaufania jest hańbą. Mów prawdę, gdyż kłamstwo jest tchórzostwem” (źródło: portal policjapanstwowa.pl).
Zawód współczesnego policjanta przybliżył dzieciom sierż. Borsuk - maskotka stołecznej Policji, który już od kilku lat towarzyszy mundurowym w trakcie prelekcji z najmłodszymi. Najczęściej spotykają się w przedszkolach i szkołach, ale również w plenerze, jak dzisiaj podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka. Borsuk poprzez zabawę zachęcał najmłodszych do bezpiecznych zachowań w domu i poza nim.
Jak spędzać czas nad wodą, by czerpiąc przyjemność z kąpieli nie poddać się brawurze i uniknąć niepotrzebnej tragedii? - mówili funkcjonariusze z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie w czasie pikniku na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. To ich profesjonalizm, przejawiający się w szybkich i trafnych decyzjach, nieraz uratował tonącym osobom życie.
Nieodzownym elementem święta najmłodszych był również pokaz tresury posłuszeństwa psa służbowego. W Policji czworonożni przyjaciele zajmują szczególne miejsce. Na co dzień pracują w różnych kategoriach. Najliczniejszą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące, które pomagają przy zabezpieczaniu imprez masowych i zgromadzeń, a także biorą czynny udział w zasadzkach, pościgach czy też przeszukaniach terenu lub pomieszczeń. Ponadto posiadają umiejętności niezbędne przy wytropieniu śladów ludzkich i poszukiwaniu osób zaginionych. Natomiast psy z kategorii specjalistycznych uczestniczą w badaniach osmologicznych, potrafią precyzyjnie wskazać miejsce przechowywania materiałów wybuchowych bądź też narkotyków. Posiadane przez zwierzęta zdolności są codziennie ćwiczone pod czujnym okiem nieocenionych trenerów i przewodników, którzy potrafią czworonożnych partnerów zdyscyplinować i nauczyć wysoko specjalistycznych umiejętności.
Większość uczestników Dnia Dziecka skorzystało z niecodziennej okazji i usiadło za kierownicą oznakowanego motocykla, radiowozu lub quada. Każdy mógł porozmawiać z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego KSP na temat bezpieczeństwa i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zachowaniem na drodze. Ponadto funkcjonariusze dzielili się z najmłodszymi i ich opiekunami kulisami swojej pracy.
Dzień Dziecka u Wojewody Mazowieckiego uatrakcyjnił występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Ciechanowie oraz harcerskiego zespołu Bory, ich pokazy artystyczne przywołały wspomnienia o bohaterach odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza tym na specjalnie przygotowanych stoiskach przedstawiciele różnych instytucji w atrakcyjnej formie promowali wśród najmłodszych zasady bezpiecznych zachowań: Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie wraz z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa”, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław”, Fundacja Dr Clown”, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew w Warszawie.
Tegoroczne spotkania z okazji Dnia Dziecka były barwne i pełne niespodzianek. Nie zabrakło gier, zabaw plastycznych i artystycznych, nauki żonglowania piłkami, udzielania pierwszej pomocy, pokazu sprzętu ratowniczego i historycznego. Miłośnicy militariów mogli zobaczyć samoloty (An-26 i Jak-40), repliki uzbrojenia Wojsk Polskich z okresu walk o niepodległość, a także rozłożyć i złożyć broń (pozbawioną cech bojowych) pod okiem instruktora.
Dziękujemy za liczne przybycie i do zobaczenia za rok.
Tekst: Ewelina Grajcar
Foto: kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz / Marek Szałajski
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki *
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki *
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki *
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki *
Dzień Dziecka _ Urząd Wojewódzki
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego *
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego *
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego *
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego *
Dzień Dziecka w Muzeum Wojska Polskiego *
Autor: krystian